Dřevo krásné, dřevo mé aneb Z deníku Rýmařovského Václava

09.10.2014 15:00

Rozhodli jsme se pravidelně přispívat do našeho RD magazínu články o dřevu. Dřevo je totiž velmi důležitou surovinou nejen pro stavbu montovaných domů. Ročně přibyde v České republice o 3 miliony kubíků více dřeva, než spotřebujeme. Naším cílem je využít maximálně jeho potenciál. První článek je z pera toho nejpovolanějšího – Rýmařovského Václava.


Rýmařovský VáclavCítíte tu vůni? To je dřevo. Nic tak krásně nevoní. Jak to, že si toho všimlo zatím tak málo lidí? Vždyť dřevo je základní surovinou, kterou naši předkové využívali ke stavbě obydlí již před mnoha tisíci lety. Moc dobře věděli, jak užitečný materiál to je. Byl ho dostatek, snadno se zpracovávalo a chránilo je před deštěm i mrazem. Tak trochu jsme na to ale zapomněli a raději dnes stavíme z prefabrikátů. Prý mají delší životnost. A co ty roubenky, které stojí v horách přes sto let?

MSDK usiluje o růst dřevozpracujícího sektoru.

V RD Rýmařov víme už dávno, že dřevo je prostě nenahraditelné. Přišli jsme na to už před 40 lety, kdy jsem vlastně vznikl i já, Rýmařovský Václav. Tenkrát jsem byl ještě v plenkách, když se začaly stavět okály. Byla to novinka. My jsme se ale v podstatě pouze vrátili k tradici.

Dřevo je naše láska. Tady u nás, v Jeseníkách, jsme dřevem obklopeni a moc dobře víme, jak s ním nakládat. Chceme, aby to zjistili i v dalších krajích naší vlasti, a dokonce i v zahraničí. Přidali jsme se proto do sdružení MSDKMoravskoslezského dřevařského klastru, kde s dalšími firmami usilujeme o růst dřevozpracujícího sektoru. Také se podílíme na zajímavých akcích, jako jsou například tradiční Myslivecko-lesnické dny pořádané každé 2 roky v Rýmařově.

Možná Vás čísla moc neberou, ale věděli jste, že patříme mezi 12 nejlesnatějších zemí EU a máme čtvrté největší zásoby dřeva na 1 hektar? Tak proč vyrábět beton nebo plasty, když můžeme mít krásnou, voňavou a z technického hlediska dokonalou surovinu, která je navíc obnovitelná.

Když do něj ťuknete, zvoní. Když k němu čichnete, voní. Když jste v lese, vrže a šumí. Může být malované, vyřezávané nebo jen tak surové. Pokaždé vypadá jinak a díky letokruhům je každý kus originál. Vyrábí se z něj hračky, nábytek i domy. Co je to? Vzpomeňte si, kdy jste se poprvé setkali se dřevem. Postýlka? Houpací kůň? Kostky? A co taková klasika, jako je tahací kačer? Vztah ke dřevu si zkrátka pěstujeme už od dětství a v dospělosti bychom se ho rozhodně neměli vzdávat.

Pohled na Jeseníky. No není to krása?


Tak takhle to vidí Rýmařovský Václav. A co Vy? Jaký je Váš vztah ke dřevu? V dalším díle našeho miniseriálu se seznámíte se dřevem, které používáme při výrobě rýmařovských dřevostaveb. Stromy z Jeseníků dávají duši nejen domkům v ČR, ale také po celé Evropě.


Nabízíme všemožné doplňky

Každý typ domu je možné individuálně doplňovat širokým sortimentem vzájemně nezávislých architektonických a funkčních doplňků.

Prohlédněte si nabídku:

Zajímá Vás, jak v RD Rýmařov stavíme domy?

Technologii, postupům a výkresům je věnována sekce Vše o stavbě.

Developerské projekty

Pro developery nabízíme zajímavou spolupráci. Realizovali jsme již mnoho developerských projektů. Podívejte se na ukázky realizace.


2. nejlepší web v kategorii průmysl roku 2013

© 2017, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑