Upravit stránku

Máte rádi výhled? Postavit se k oknu a dlouze se rozhlížet po krajině je to, co Vaše bydlení nesmí postrádat? Pak Vám bude vyhovovat bydlení na kopci. Kdejaký stavitel by ale v tuto chvíli namítnul, že stavět ve svahu je náročné po všech stránkách (tedy i po té finanční), složité a velmi omezuje výběr domu. Nenechte se od svého snu odradit a stůjte si za svým.  

Svah není pro dřevostavbu překážkou. Nemá na ni téměř žádný vliv. Se svažitostí terénu se potýká spíše spodní stavba, tedy základy domu. Dají se řešit hned několika způsoby - většinou klasickou základovou deskou, ale také patkami, roštem nebo zemními vruty. Rýmařovské dřevostavby stojí zpravidla na betonové základové desce. 

LARGO 147

Sklep ano, či ne?

Je pravda, že dneska už se budování sklepa moc nenosí. Jeho oblíbenost klesá zejména kvůli vyšší investici. Platí, že sklepem se stavba prodraží, je teda třeba počítat i s tím. Když si ale uvědomíte, kolik prostoru navíc získáte, není to zase tolik. Ve sklepě můžete nejen skladovat kompoty, marmelády a zeleninu. Nemusí fungovat jenom jako garáž na kola. To je pouze zažitá představa. Sklep je skvělou příležitostí pro vybudování domácí posilovny, sauny nebo třeba prádelny se sušárnou. Kutilové sklep také určitě ocení. Fantazii se meze nekladou. 

Jaké jsou další přednosti dřevostavby ve svahu?

  • budete mít výhled do krajiny nebo na střechy okolních domů. Při pohledu z okna Vám nebude clonit plot nebo zahrada souseda
  • naopak pohledy zvenčí budou výškou budovy omezené
  • dřevostavba ve svahu Vám opticky zvětšuje obytnou plochu domu
  • dostanete možnost bydlet ve stavbě unikátní architektonické hodnoty

Také konferenční středisko Stollhof stojí ve svahu. Ne náhodou získalo několik ocenění

Svah - ideální prostor pro sklep

Budování sklepa se vždy pojí s rozsáhlejšími výkopovými pracemi, které jsou finančně i časově náročné. Navíc musíte řešit, kam s vyhrabanou zeminou. Pokud ale Váš dům bude stát ve svahu, tyto starosti Vám alespoň částečně odpadnou. Samozřejmě vždy záleží, o jak prudký svah se jedná a jaký půdorys bude mít Váš budoucí dům. 

Ještě, než vůbec začnete nějaký sklep plánovat, ověřte si, zda na pozemku nemáte spodní vodu. Právě spodní voda může výrazně prodražit celý sklep nebo jeho stavbu úplně znemožnit. 

Abychom nevypočítávali pouze výhody, i svažitý pozemek má svá úskalí:

  • nevyhnete se složitějším terénním úpravám, které realizaci domu prodraží
  • schody jsou u domu ve svažitém terénu nutností — když ne v domě, pak určitě v zahradě
  • vyšší investici si vyžádá si vyžádá také úprava zahrady a okolí domu