Upravit stránku

Máte rádi výhled? Postavit se k oknu a dlouze se rozhlížet po krajině je to, co Vaše bydlení nesmí postrádat? Pak Vám bude vyhovovat bydlení na kopci. Kdejaký stavitel by ale v tuto chvíli namítnul, že stavět ve svahu je náročné po všech stránkách (tedy i po té finanční), složité a velmi omezuje výběr domu. Nenechte se od svého snu odradit a stůjte si za svým.  

Svah není pro dřevostavbu překážkou. Nemá na ni téměř žádný vliv. Se svažitostí terénu se potýká spíše spodní stavba, tedy základy domu. Dají se řešit hned několika způsoby - většinou klasickou základovou deskou, ale také patkami, roštem nebo zemními vruty. Rýmařovské dřevostavby stojí zpravidla na betonové základové desce. 

LARGO 147

Bungalov ve svahu LARGO 147

Sklep ano, či ne?

Je pravda, že dneska už se budování sklepa moc nenosí. Jeho oblíbenost klesá zejména kvůli vyšší investici. Platí, že sklepem se stavba prodraží asi o 10 %. Když si ale uvědomíte, kolik prostoru navíc získáte, není to zase tolik. Ve sklepě můžete nejen skladovat kompoty, marmelády a zeleninu. Nemusí fungovat jenom jako garáž na kola. To je pouze zažitá představa. Sklep je skvělou příležitostí pro vybudování domácí posilovny, sauny nebo třeba prádelny se sušárnou. Kutilové sklep také určitě ocení. Fantazii se meze nekladou. 

Také konferenční středisko Stollhof stojí ve svahu. Ne náhodou získalo několik ocenění

Svah - ideální prostor pro sklep

Budování sklepa se vždy pojí s rozsáhlejšími výkopovými pracemi, které jsou finančně i časově náročné. Navíc musíte řešit, kam s vyhrabanou zeminou. Pokud ale Váš dům bude stát ve svahu, tyto starosti Vám alespoň částečně odpadnou. Samozřejmě vždy záleží, o jak prudký svah se jedná a jaký půdorys bude mít Váš budoucí dům. 

Ještě, než vůbec začnete nějaký sklep plánovat, ověřte si, zda na pozemku nemáte spodní vodu. Právě spodní voda může výrazně prodražit celý sklep nebo jeho stavbu úplně znemožnit.