Upravit stránku

S příchodem moderních dřevostaveb se v hlavách stavebníků vyrojily stovky otázek. Je opravdu dřevěný dům lepší než zděný, jak je to s jeho požární odolností a konstrukcí? Spory a vyzdvihování té či oné stavby se budou vést neustále. V mnoha diskuzích se dozvíte, jak jsou dřevostavby špatné a naopak. Každý si ale pochopitelně hájí svoje bydlení a často není ochoten přiznat, že jeho dům není bezchybný. Proto jsme pro Vás připravili článek, který by měl odpovědět na nejčastější otázky ohledně dřevostaveb.

Neznámé“ domy? Nikoliv, pouze zapomenuté

Dřevěné domy se na našem území stavěly odedávna. Dřevo bylo jako přírodní materiál dostupnější a levnější. Vinou dřevěných komínů a doškových střech ale docházelo k častým požárům, což vedlo k vydání patentů v letech 1751 a 1755, které zakazovaly výstavbu dřevěných domů. Další ránu utrpěly dřevostavby s příchodem železobetonové kultury a po 40 let byly pro Čechy tabu. Moderní technologie dnes umožňují jejich návrat a nabízejí levnější a úspornější bydlení než kdy předtím. Nejedná se tedy o novinku, která by ve Vás automaticky musela vzbuzovat obavy. Jedná se návrat k původnímu přírodnímu materiálu, dřevu, ale v moderní podobě.

Požární odolnost dřevostavby a zděného domu – je v ní opravdu takový rozdíl?

Dřevostavby jsou ze dřeva. Dřevo hoří. Ano, neošetřené dřevo hoří. To ale není případ dřevostaveb, které splňují veškeré parametry požární odolnosti stejně jako zděné stavby. Díky speciálnímu opláštění sádrovláknitými deskami Fermacell dřevostavby nepředstavují zvýšené riziko vzniku požáru a bezpečně zamezují šíření požáru v objektu. Doba prohoření REI je 90 minut! Argument, že dřevostavba rychle shoří, tedy není na místě.

Díky prefabrikovaným panelům je hrubá stavba domu hotová za 2 dny!

Nízkoenergetické domy s různým principem vytápění

Moderní montované domy se díky použitým materiálům a technologiím řadí mezi energeticky úsporné domy, díky kterým ušetříte ročně tisíce korun za vytápění.

Energeticky úsporné mohou být také zděné novostavby, avšak stěny musí být izolované a při zachování stejných parametrů izolace je zděná stěna podstatně širší. Při stejné zastavěné ploše tak přicházíte o hodně místa na úkor silným stěnám. U zděného domu trvá delší dobu, než dosáhnete požadované teploty v bytě, zdi totiž teplo pohlcují. Výhodou ale je, že i po vypnutí topení ze sebe vydávají naakumulované teplo.

Vytápění v dřevostavbě se liší tím, že dřevěné stěny nemají schopnost akumulace, tudíž se dům rychle vytopí, ale také rychle vychladne. Jste si však jistí, že topíte opravdu, jen když potřebujete. V každém případě má dřevostavba podstatně lepší izolační vlastnosti a Vy tak značně šetříte náklady na vytápění.

V rychlosti výstavby dřevostavba jednoznačně vyhrává

Mezi největší výhody dřevostaveb patří jejich rychlost výstavby, která probíhá za sucha, a je proto možná i v zimě. Zděné domy je nutné zazimovat již před příchodem prvních mrazů a v práci lze pokračovat až na jaře, čímž se stavba značně prodlouží. Hrubá stavba montovaného domu trvá díky technologii prefabrikace pouhé 2 dny, dřevostavba je tedy ideální zejména pro ty, kteří na své bydlení spěchají.

Dřevostavba Vám nabízí lepší tepelně-izolační vlastnosti, a to při poloviční šířce stěn.

Zdravé klima, o které musíte pečovat

V souvislosti s dřevostavbami se také často mluví o zdravém klima v domě. Nemyslete si ale, že čerstvý vzduch bez vlhkých zdí je samozřejmostí. I v dřevostavbě musíte dbát na správné větrání. Dřevo je totiž náchylnější na absorbování vody. Zejména ve styku různých materiálů (dřevo-beton, dřevo-dlažba) hrozí zvýšené riziko vzniku plísně. Je proto nesmírně důležité zvolit si spolehlivého dodavatele dřevostaveb, který eliminuje toto riziko již při navrhování konstrukce a opláštění domu.

Shrnutí na závěr

Zděný dům

+ zdi akumulují teplo, i po vypnutí topení dům ohřívají
+ delší životnost domu
- nízkoenergetický dům získáte pouze s použitím izolantu, stěna je tak 2x širší, než u dřevostavby a Vy přicházíte o drahocenné místo
- dlouhá výstavba, nutnost zimní přestávky
- při povodních několik let vysoušení, hrozí popraskání zdiva
- neekologická výstavba z neobnovitelných zdrojů
- nákladnější celková rekonstrukce
- k vyhřátí domu je potřeba více tepelné energie a času

Dřevostavba

+ celoroční rychlá výstavba během 1 měsíce
+ energeticky úsporný dům
+ rychlá obnova (např. povodně – vysušení)
+ ekologická výstavba z přírodních obnovitelných zdrojů
+ levnější a snadnější rekonstrukce interiéru i exteriéru
- po vypnutí topení dům rychle vychladne
- vyšší náchylnost dřeva k plísním v případě nesprávně navržené konstrukce domu

To, zda si pořídíte dřevostavbu, nebo zděný dům, bude vždycky jenom na Vás. Nenechte se ovlivnit laickými názory a vždy se ptejte odborníků. Pokud upřednostňujete moderní a úsporný styl bydlení, je pro Vás vhodná právě dřevostavba. V případě, že zamýšlíte stavbu svépomocí a s panelovým systémem nemáte zkušenosti, bude pro Vás zděný dům lepší volbou.