Upravit stránku
Tentokrát jsme zavítali k Bártům, kteří bydlí v domě NOVA 101 už šestým rokem. Tehdy byla stojednička horkým favoritem mnoha rodin a získala nejedno ocenění. Jak se v ní bydlí dnes a najde se něco, co by majitelé změnili? To se dozvíte v rozhovoru s panem Bártou.

Dobrý den, pane Bárto, dům jste si vybírali v roce 2011, kdy v ČR nebyly dřevostavby ještě tak známé jako za poslední 2 roky. Bylo méně informací i referencí. Podle čeho jste se tedy tenkrát rozhodovali?

Dům jsme vybírali už několik let předtím a od začátku se nám líbila představa dřevostavby. Navštívili jsme co nejvíce dřevostaveb od různých firem – např. v areálu Brněnského výstaviště, odebírali jsme i časopis Dřevostavby. Myslím, že informací jsme měli na svou dobu opravdu dostatek. Samozřejmě i cena sehrála svou roli… O RD Rýmařov jsme se dozvěděli právě na výstavišti, kde byl jeden ze vzorových domů. Navíc Vaše firma sídlí relativně nedaleko od nás.

NOVA 101 byla po dlouhou dobu nejprodávanější dům v ČR. Když dnes vidíte nové modely domů, měnili byste?

Upřímně řečeno, ano :-). Při výběru domu jsme dělali některé kompromisy a ústupky. Novější modely (hlavně celá řada KUBIS) víc odpovídají naší původní představě domu, ale ty jste tehdy ještě nenabízeli. Žena by teď uvítala dokonce i trochu menší dům (nejen) kvůli úklidu.

Zavzpomínejte prosím, jak tehdy probíhala stavba domu.

Opravdu rychle! Základovou desku jsme měli připravenou už koncem srpna, na horní stavbě se začalo pracovat až v listopadu dle dohodnutého termínu. Byli jsme u stavby celý první den a byl to opravdu zážitek, protože ráno v šest nebylo na pozemku nic a večer už tam stál celý dům schovaný pod plachtou. Parta z RD Rýmařov byla precizní a příjemná.

Také nás tady v obci dlouhou dobu všichni znali jako „ty nové z toho rychle postaveného domu“. A sousedi se hned první večer přišli podívat s úžasem na náš „skoro hotový dům“, protože většina stavěla svépomocí a do stejného stavu se dostali za několik měsíců i let. Vánoce jsme už strávili v novém domečku.

Jak dlouho trvala horní stavba domu?

Hotový dům jste nám předávali už po 18 dnech. Věděli jsme, že stavba proběhne rychle, ale i tak to byl opravdu fofr. A myslím, že jsme oba trochu nevěřili, že je to opravdu tak rychle všechno za námi.

Zaujaly nás dřevěné fasádní obklady, které jsou v stále v perfektním stavu. Jakým způsobem o ně pečujete?

To je výborná otázka a moc mě těší, že obklad budí takový dojem, protože jsem ho za celou dobu jen jednou natřel. Kdybychom měli stavět znovu, asi bychom obklad dali na celý dům.

Jak ve svém domě řešíte vytápění a ohřev vody? Prozradíte nám také, jaké jsou Vaše měsíční výdaje za energie?

Máme vše na elektřinu. Uvažovali jsme o přitápění krbovými kamny, ale nakonec jsme do tohoto řešení nešli. Zatím nastaly asi jen dva delší výpadky proudu, ale kdybychom stavěli znovu, tak bychom asi měli i nějaký záložní zdroj tepla a uvažovali bychom i o dvojích rozvodech například pro využívání užitkové vody.

Za elektřinu platíme průměrně necelé 3000 Kč, ale nutno podotknout, že většinu času byla žena s dětmi doma na mateřské.

Jak jste spokojen s akustikou domu?

V porovnání se zděnými domy asi opravdu dům o něco hlučnější je. Máme malé děti, takže se občasnému poskakování po hlavě nevyhneme. Zvenku však citelnější hluk při zavřených oknech nepociťujeme. Více nám však vadí hluk rekuperační jednotky, která není asi příliš vhodně umístěna v technické místnosti a jakmile je v provozu, je hluk v domě citelný. Pokud někdy vyvinete opatření na vyřešení tohoto hluku výměnou jednotky nebo jejím dodatečným odhlučněním, tak se rozhodně hlásíme. Současně je slyšet i pračka, která je také v technické místnosti. Zvláště rušivé je to při praní v noci, v jednom z dětských pokojů, který má stěnu společnou právě s technickou místností.

Jak byste celkově zhodnotili bydlení v dřevostavbě? Překvapilo Vás něčím, nebo naopak zklamalo?

Bydlí se nám skvěle. Ocenili jsme možnost individuálních úprav, např. přiznání dřevěného sloupu v interiéru, přidání oken. Relativně hodně místa pro bydlení na malém prostoru vnímáme také jako výhodu. Limitovalo nás to ale např. v koupelně, kde nemohl být umístěn sprchový kout zarovnaný s podlahou. Malá předsíň je další z faktorů, který bychom při stavbě domu udělali jinak.

Je každého volba, jestli si zvolí dřevostavbu. Rozhodně se ale dřevostavby nikdo nemusí obávat!

Nahlédněte k Bártovým domů