Dřevo jako ideální surovina pro stavebnictví

09.05.2017 10:03

Dřevo jako ideální surovina pro stavebnictvíJeště před pár lety podceňované, nyní opěvované dřevo představuje ideální surovinu pro stavění nejen rodinných domů. Česká republika je 12. nejlesnatějším státem Evropy, potenciál využití dřeva je tu tedy obrovský. Zatím ho však neumíme využít. Ve srovnání s okolními státy jsme pod polovinou jejich využití ve stavebnictví. A to i přesto, že v posledních letech dřevostaveb přibývá.

Dřevo je dobrou ekonomickou surovinou s vynikajícími vlastnostmi. Je jenom na nás jako zpracovatelích, jak ho dále využijeme. V RD Rýmařov jsme se rozhodli, že budeme lidem stavět moderní energeticky efektivní bydlení za přijatelné peníze.

Dřevo skvěle zapadá do trvale obnovitelné filozofie života. Nezatěžuje přírodní prostředí a nedevastuje krajinu těžbou. V RD Rýmařov za strom, který pokácíme, vysadíme několik dalších. Ročně je to zhruba milion sazenic. Tím zároveň přispíváme k přirozené obnově lesů, která je v České republice rozhodně potřeba.

KUBIS 632 s dřevěnou fasádou

Dřevo ve stavebnictví

V RD Rýmařov se snažíme pokácený strom využít na maximum. Optimálně silné zdravé kmeny použijeme na výrobu stavebních profilů pro statické konstrukce domu (rámy), další profily pak například na střešní latě. Zbytky dřeva včetně pilin jsou základem pro výrobu kompozitních materiálů (např. OSB desek, překližek, dřevovláknitých desek apod.). Zdravý strom tak beze zbytku zpracujeme.

Pro výrobu prefabrikovaných panelů využíváme převážně smrkové dřevo. Představuje kvalitní a zároveň ekonomickou surovinu. Je to dáno i složením našich lesů, kde už několik staletí převládá právě smrk. V současnosti se lesy osazují podle jiné strategie, aby se předcházelo větrným a kůrovcovým kalamitám. Ale i další typy dřevin jsou ve stavebnictví snadno zpracovatelné. Příští generace si s tím hravě poradí.

Jak je na tom ČR se zásobami dřeva?

  • Výroba v rýmařovských halách

    Zásoba dřeva na hektar 246 m3 (4. místo v Evropě).
  • Roční přírůstek dřeva na hektar 7,5 m3 (6. místo v Evropě)
  • Za rok v českých lesích přiroste 18 milionů m3 dřeva.
  • Ročně se vytěží 14-15 milionů m3 dřeva.
     

V RD Rýmařov využíváme masivní dřevo pro výrobu rámové konstrukce. Jedná se o nejekonomičtější a nejefektivnější systém pro stavbu úsporných dřevostaveb. Konstrukci kombinujeme s moderními materiály s vysokými požárními, hygienickými, akustickými a estetickými parametry (opláštění deskami Fermacell).

Dřevo v kombinaci s betonem

Dřevo má mnoho vynikajících vlastností, své limity má ale při výstavbě výškových budov. Proto jsme se zapojili do projektu, jehož cílem je vytvořit flexibilní stavební systém pro výstavbu bytových domů. Hledáme tak propojení dřeva s ostatními stavebními systémy a tím zvyšujeme jeho konkurenceschopnost. Program propojil pracoviště ČVUT - UCEEB s RD Rýmařov. Teoreticky připravené podklady u nás vyzkoušíme v praxi.


Nabízíme všemožné doplňky

Každý typ domu je možné individuálně doplňovat širokým sortimentem vzájemně nezávislých architektonických a funkčních doplňků.

Prohlédněte si nabídku:

Zajímá Vás, jak v RD Rýmařov stavíme domy?

Technologii, postupům a výkresům je věnována sekce Vše o stavbě.

Developerské projekty

Pro developery nabízíme zajímavou spolupráci. Realizovali jsme již mnoho developerských projektů. Podívejte se na ukázky realizace.


2. nejlepší web v kategorii průmysl roku 2013

© 2017, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑