Využijte dřevo jako primární zdroj tepla. Není to žádná alchymie.

10.11.2014 15:00

Topení dřevem

Máme tu 3. díl seriálu o dřevě. Dnes se na něj podíváme z trochu jiného úhlu, jako na palivo. Možná se nám zdá natolik obyčejné, že jsme zapomněli na jeho perfektní vlastnosti a na to, jak příjemné teplo nám poskytuje. V žádném případě se totiž nemůže rovnat teplu z radiátorů. A co teprve ta atmosféra. Pokud tedy patříte do skupiny dřevařských fajnšmekrů, dřevorubců-samouků nebo prostě mezi milovníky dřeva, určitě Vás bude zajímat náš malý průvodce topení dřevem.

Kdy je dřevo správně suché

Pokud jste v topení dřevem začátečníci, určitě dumáte nad tím, proč sklo krbových kamen pořád černá. Bingo - nejčastěji je to mokrým dřevem. V druhém případě krb příliš dusíte. Moderní krbové vložky a kamna mají sice tzv. oplach skla, ale s mokrým dřevem si prostě neporadí. Kamna nebo krb dehtují, zanáší se komín a Vy tak pomalu ničíte topné těleso. Dřevo na topení by nemělo mít vyšší vlhkost než 20 %. Ruku v ruce s mokrým dřevem jde i výrazně nižší výhřevnost.

Topení dřevem

Teď se obracíme na ty zkušenější. Ti totiž určitě vědí, že dřevo je připravené na zátop tehdy, když při poklepu zvoní. Méně zkušení se budou řídit vhodným a dostatečně dlouhým skladováním dřeva. Platí, že pokud máte dřevo skácené tento podzim, můžete s ním zatopit až v zimě v roce 2015. Dřevo skladujte v provzdušněném dřevníku pod střechou, ne na přímém slunci. Musí docházet k pozvolnému vysušování. Dřevo by nemělo být v kontaktu s podlahou, rovnejte ho například na paletu. Jestliže potřebujete topit dřevem ještě tuto sezónu, objednejte si dřevo předsušené, které je ale dražší.

Václav radí...

Dřevo začíná vysychat, až když ho naštípete a naskládáte do dřevníku. V kládách na dešti dříve shnije, než vyschne. Vlhkost dřeva změříte spolehlivě pouze vlhkoměrem.

Jak nejefektivněji vytápět dřevem

První pravidlo tedy zní jasně - vytápějte suchým dřevem. Na efektivitu vytápění má samozřejmě také velký vliv, jakým druhem dřeva topíte. Měkké dřevo je lepší na zátop, tvrdé dřevo zase na udržování ohně. Je tedy dobré mít uskladněné obojí.

Topení dřevem

  • Nejvyšší výhřevnost ze skupiny tvrdého dřeva mají buk, habr, akát jasan. Tyto druhy dřeva zároveň rychle vysychají a dlouho hoří, lze s nimi i zatápět. Zanechávají žhavé uhlíky, které ještě dlouho po přiložení sálají. Mezi klasiku patří samozřejmě dubové dřevo, které má ale tlustou kůru a je z něj tedy méně dřeva. Také není vhodné na podpal.
  • Měkkým dřevem se výborně zatápí, nechte ho na třísky. Na delší topení není příliš vhodné, poskytuje jen krátký žár. Při hoření z něj létají jiskry a příjemně praská.

Václav radí...

Dubové dřevo má hodně tříslovin, které zanášejí kamna. Třísloviny nechte 2 roky vyplavit na dešti, teprve potom dřevo nasekejte a sušte.


Nabízíme všemožné doplňky

Každý typ domu je možné individuálně doplňovat širokým sortimentem vzájemně nezávislých architektonických a funkčních doplňků.

Prohlédněte si nabídku:

Zajímá Vás, jak v RD Rýmařov stavíme domy?

Technologii, postupům a výkresům je věnována sekce Vše o stavbě.

Developerské projekty

Pro developery nabízíme zajímavou spolupráci. Realizovali jsme již mnoho developerských projektů. Podívejte se na ukázky realizace.


2. nejlepší web v kategorii průmysl roku 2013

© 2017, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑