Zeptali jsme se na pasivní dům ve Vrbně pod Pradědem

18.07.2016 10:21

Dragon 130 Evo - Vrbno pod Pradědem

V podhůří Hrubého Jeseníku, ve Vrbně pod Pradědem, stojí pasivní dům Kamily a Davida. Původně chtěli bungalov, ale ten nevyhovoval stavebním regulativům chráněné krajinné oblasti. Bylo to buď, anebo. Majitelé se nechtěli vzdát úžasného pozemku, a tak si nechali postavit dům DRAGON 130 EVO. A svého rozhodnutí nelitují. "Je to náš splněný sen", říkají.

Jak dřevostavba obstála v drsných horských podmínkách

Kamila a David chtěli dům v pasivním standardu. A protože právě probíhal program Zelená úsporám, využili dotací (oblast B - úsporné novostavby). Ty je v jejich plánech nijak neomezovaly. Měli nádherný pozemek s výhledem na Praděd a zbývalo na něj usadit ideální dům. Vybrali si DRAGON 130 EVO, který jim svými vnitřními dispozicemi naprosto vyhovoval. Nyní využívají celý dům, ve stáří pak budou v přízemí, kde je ložnice, koupelna a kuchyň s obývacím pokojem. Po schodech ať běhají vnoučata.

Konstrukce pasivního domu je difuzně otevřená. „Pocitově ji vnímám jako zdravější konstrukci z hlediska vnitřního prostředí. Samozřejmě ale netvrdím, že difuzně uzavřená je špatná. Vždycky je to o správném způsobu užívání domu, zejména o správném větrání a vytápění", říká David. V domě je řízené větrání s rekuperací tepla.

Vytápění a ohřev vody

Jak David uvádí, roční výdaje tříčlenné rodiny za elektřinu jsou maximálně 22.000 Kč, to je 1.800 Kč měsíčně. Na elektřinu jede v domě úplně všechno. Systém vytápění je teplovodní (v přízemí je podlahové topení, v patře otopná tělesa). Zdrojem tepla je 600l akumulační zásobník, který může být vytápěn 3 způsoby - elektrickou spirálou (9kW), solárními panely (4 panely na střeše) nebo krbovými kamny s výměníkem. Na ohřevu teplé vody se podílejí stejná média jako na systému vytápění. „Krbová kamna využíváme tak na 5 %. Jsou pro nás takovým záložním zdrojem, když by nešla elektřina. Dáváme přednost pohodlnějšímu a čistějšímu vytápění."

Interiér pasivního domu DRAGON 130 EVO Výhled z obývacího pokoje

Davide, proč jste si pro realizaci pasivního domu vybrali právě RD Rýmařov?

„Pro RD Rýmařov jsem se rozhodl kvůli spoustě kladných referencí, tradici firmy, servisu a rychlosti. Náš dům byl na klíč postavený za 1 měsíc. Jsem naprosto spokojený. Odbornost na všech stupních - projektová příprava (možnosti individuálních úprav jak dispozičních, tak materiálových), obrovská variabilita specifikace vnitřního i venkovního vybavení, možnosti doladění drobných záležitostí v rámci stavby (např. umístění vývodů svítidel). S klidným svědomím můžu tuto společnosti doporučit všem, co chtějí dřevostavbu."


Technické parametry domu:

  • Užitná plocha 145 m2 (bez garáže)
  • Konstrukční systém: prefabrikovaný panel s difuzně otevřenou konstrukcí
  • Součinitel prostupu tepla stěnou 0,12 W/m2K
  • Celková tloušťka stěny 377 mm
  • Skladba stěny: Fermacell 10 a 15 mm, minerální izolace 40 mm, parobrzda Fermacell Vapor 13 mm, rámová konstrukce s minerální izolací 120 mm, Fermacell 15 mm, minerální silikonová omítka TMF 180 mm

Prohlédněte si pasivní dům ve Vrbně

Fotka 9

Fotka 13

Fotka 12

Fotka 11

Fotka 10

Fotka 27


Nabízíme všemožné doplňky

Každý typ domu je možné individuálně doplňovat širokým sortimentem vzájemně nezávislých architektonických a funkčních doplňků.

Prohlédněte si nabídku:

Zajímá Vás, jak v RD Rýmařov stavíme domy?

Technologii, postupům a výkresům je věnována sekce Vše o stavbě.

Developerské projekty

Pro developery nabízíme zajímavou spolupráci. Realizovali jsme již mnoho developerských projektů. Podívejte se na ukázky realizace.


2. nejlepší web v kategorii průmysl roku 2013

© 2017, RD Rýmařov s.r.o. – všechna práva vyhrazena

vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Mapa stránek | G+

Nahoru ↑