Jak ve svém domě řešíte vytápění a ohřev vody? Prozradíte nám také, jaké jsou Vaše měsíční výdaje za energie?
Máme vše na elektřinu. Uvažovali jsme o přitápění krbovými kamny, ale nakonec jsme do tohoto řešení nešli. Zatím nastaly asi jen dva delší výpadky proudu, ale kdybychom stavěli znovu, tak bychom asi měli i nějaký záložní zdroj tepla a uvažovali bychom i o dvojích rozvodech například pro využívání užitkové vody.
Za elektřinu platíme průměrně necelé 3000 Kč, ale nutno podotknout, že většinu času byla žena s dětmi doma na mateřské.
Jak jste spokojen s akustikou domu?
V porovnání se zděnými domy asi opravdu dům o něco hlučnější je. Máme malé děti, takže se občasnému poskakování po hlavě nevyhneme. Zvenku však citelnější hluk při zavřených oknech nepociťujeme. Více nám však vadí hluk rekuperační jednotky, která není asi příliš vhodně umístěna v technické místnosti a jakmile je v provozu, je hluk v domě citelný. Pokud někdy vyvinete opatření na vyřešení tohoto hluku výměnou jednotky nebo jejím dodatečným odhlučněním, tak se rozhodně hlásíme. Současně je slyšet i pračka, která je také v technické místnosti. Zvláště rušivé je to při praní v noci, v jednom z dětských pokojů, který má stěnu společnou právě s technickou místností.
Jak byste celkově zhodnotili bydlení v dřevostavbě? Překvapilo Vás něčím, nebo naopak zklamalo?
Bydlí se nám skvěle. Ocenili jsme možnost individuálních úprav, např. přiznání dřevěného sloupu v interiéru, přidání oken. Relativně hodně místa pro bydlení na malém prostoru vnímáme také jako výhodu. Limitovalo nás to ale např. v koupelně, kde nemohl být umístěn sprchový kout zarovnaný s podlahou. Malá předsíň je další z faktorů, který bychom při stavbě domu udělali jinak.
Je každého volba, jestli si zvolí dřevostavbu. Rozhodně se ale dřevostavby nikdo nemusí obávat!