Začíná stavební kolotoč
Z doslechu, od známých a v nejrůznějších článcích se můžete dozvědět, že stavba svépomocí je levnější o tolik a tolik procent. Můžeme však takto paušalizovat? Určitě ne. Stavba svépomocí nespočívá v tom, že si postavíte dům od základů vlastníma rukama. To nedokáže nikdo. Proto kombinujete práce, které zvládnete sami, s pracemi, na které si musíte objednat firmu či řemeslníky. Záleží na Vašich zkušenostech, zručnosti a kontaktech. To se pak odráží v konečné ceně domu.
Všechen svůj volný čas najednou věnujete koordinaci dopravy, práce a dodavatelů. Mezitím musíte stihnout stavební přípravu pro řemeslníky, kteří přijedou příští týden. Tedy možná přijedou - nemáte s nimi totiž podepsanou žádnou smlouvu a většina je tak nějak na dobré slovo. Čekají Vás desítky telefonátů týdně a neustálé odbíhání z práce. Na stavebním úřadě a na katastru jste častěji než doma. Se stavbou svépomocí se totiž pojí nekonečné papírování, získávání razítek a potvrzení, kopií dokumentů s ověřenými podpisy a odborných posudků.
Stavba svépomocí. Možná ušetříte, ale...
A konečně se dostáváme k tvrzení, že za stavbu svépomocí ušetříte. Ano, ale jenom v případě, že všechno půjde jako po másle. Čím více toho zvládnete sami, tím více ušetříte. Pokud však budete řešit nějaké opravy a nedodělky, konečná cena domu se navýší. Je na Vás, jak moc si ceníte svého volného času a zda ho chcete po dva roky (někdy i déle) obětovat stavbě domu. Až se tenhle stavební kolotoč zastaví, najednou zjistíte, že jste probděli stovky nocí a protočili daleko více peněz, než jste měli v plánu.