Upravit stránku
Co se vyplatí víc? Stavba na klíč, nebo stavba svépomocí? Odpověď není tak jednoduchá - nic totiž není černobílé a nelze zvažovat pouze finanční stránku. Do celého procesu stavby zasahuje mnoho aspektů, především pak dostatek času, znalosti stavebníků v oboru a v neposlední řadě také trochu toho řemeslného nadání.

Začíná stavební kolotoč

Z doslechu, od známých a v nejrůznějších článcích se můžete dozvědět, že stavba svépomocí je levnější o tolik a tolik procent. Můžeme však takto paušalizovat? Určitě ne. Stavba svépomocí nespočívá v tom, že si postavíte dům od základů vlastníma rukama. To nedokáže nikdo. Proto kombinujete práce, které zvládnete sami, s pracemi, na které si musíte objednat firmu či řemeslníky. Záleží na Vašich zkušenostech, zručnosti a kontaktech. To se pak odráží v konečné ceně domu.

Všechen svůj volný čas najednou věnujete koordinaci dopravy, práce a dodavatelů. Mezitím musíte stihnout stavební přípravu pro řemeslníky, kteří přijedou příští týden. Tedy možná přijedou - nemáte s nimi totiž podepsanou žádnou smlouvu a většina je tak nějak na dobré slovo. Čekají Vás desítky telefonátů týdně a neustálé odbíhání z práce. Na stavebním úřadě a na katastru jste častěji než doma. Se stavbou svépomocí se totiž pojí nekonečné papírování, získávání razítek a potvrzení, kopií dokumentů s ověřenými podpisy a odborných posudků.

Stavba svépomocí. Možná ušetříte, ale...

A konečně se dostáváme k tvrzení, že za stavbu svépomocí ušetříte. Ano, ale jenom v případě, že všechno půjde jako po másle. Čím více toho zvládnete sami, tím více ušetříte. Pokud však budete řešit nějaké opravy a nedodělky, konečná cena domu se navýší. Je na Vás, jak moc si ceníte svého volného času a zda ho chcete po dva roky (někdy i déle) obětovat stavbě domu. Až se tenhle stavební kolotoč zastaví, najednou zjistíte, že jste probděli stovky nocí a protočili daleko více peněz, než jste měli v plánu.

Podívejte se, jak probíhá stavba na klíč:

Důležitá otázka financování

Každá mladá rodina řeší financování svého bydlení. A většina si na něj bere hypotéku. Pokud stavíte svépomocí a bydlíte v pronajatém bytě, musíte počítat každou korunu. Několik měsíců totiž budete platit jak nájem, tak splátku hypotéky. Taková částka se může vyšplhat skutečně vysoko. Zatímco do domu stavěného na klíč se stěhujete už během měsíce. Tento problém tedy řešit nemusíte.

Rada na závěr:

Jste stále nerozhodní, zda si pořídit dům na klíč, nebo jít do stavby svépomocí? Prohlédněte si třeba naše reference a rozhovory s těmi, kteří už bydlí. A popovídejte si i s těmi, kteří právě svépomocí staví nebo se nedávno nastěhovali. Sami si pak určete, po které cestě byste se raději vydali.