Upravit stránku
Máte nový dům, obklopený nádhernou zahradou, které přece jenom ještě něco chybí? Ať už do ní zavítáte ráno, či v poledne, stále máte pocit, že můžete prostor posunout do atraktivnějších výšin? Záruku takového vylepšení v sobě skýtají zahradní cesty a stezky. Poskytují prostor pro neotřelé a originální nápady, díky kterým se Vám podaří vytvořit vysněnou zahradu. 

Cestičky, které Vás dovedou k vysněnému cíli

Cestička

V první fázi je nejdůležitější promyslet účel a cíl cestiček. Pokud potřebujete praktické cesty, které využijete při trhání květin či rychlému odběhnutí od plotny pro bylinky a zeleninu, pak zvolte krátké a rovné cesty.

Naopak okrasná zahrada poskytuje prostor pro fantazii a vybudování delších, zakroucených zajímavých cestiček, vedoucích kolem tajuplných fontánek, odpočinkových altánků či krásných záhonů. A odhalení atraktivních cílů.

Všimněte si, kde všude se objevují prošlapaná místa v trávníku. Objevili jste je? Pak jste právě nalezli základ pro Vaše trasy. Důležitými prvky, které je nutné při výstavbě dále zohlednit, jsou především velikost zahrady, design Vašeho domu i okolních staveb, celkový koncept a charakter pozemku.  A v neposlední řadě také to, jak moc můžete pootevřít peněženku.

Využít můžete buď tvrdých povrchů nebo naopak měkkých. Tvrdé povrchy se nejčastěji skládají z dlážděných a betonových prvků. Vynikají stabilitou a dlouhou životností. A nevyžadují žádnou náročnou péči. Měkké materiály, jako je písek, štěrk, kůrový mulč, skvěle zapadnou do přírodních zahrad. Ty Vás však nepotěší - mají kratší životnost a rozhodně budou vyžadovat péči. Použité materiály budou koexistovat s těmi dalšími, které najdete nejen na stavbě, ale po celém pozemku. Společně by měly vytvořit harmonické prostředí 

Zahrada - ideální domov pro rozmanité materiály...

  • Betonová dlažba - oblibu si získala svojí kvalitou, dlouhou životností, odolností a snadnou realizací. Může disponovat rozmanitými barvami, tvary a rozměry. V současnosti jsou technicky i vzhledově dokonalejší než v minulosti, takže je rozhodně z čeho vybírat. Nejlépe se hodí k moderním vilám. Při dešti, mrazu a sněhových přeháňkách dávejte pozor, stávají se z nich nebezpečné trasy.
  • Kámen - ať už vyberete žulu, pískovec, vápenec, čedič, opuku či břidlici, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, jedná se totiž o jeden z nejdražších materiálů. Přináší benefity jako dlouhou životnost, odolnost, různorodost barevných odstínů. Pokud potřebujete vytvořit rovnou cestu bez námahy, pak raději využijte spíše kamenné desky. Tento materiál bude slušet zahradě s dalšími kamennými prvky. 
NOVA 101

A co dále máte na výběr?

Důležitou roli hrají i další detaily

Detail cestičky

Neopomeňte dostatečnou šířku chodníčku, kterou přizpůsobte tomu, k jakému účelu bude sloužit a kolik lidí ho bude využívat. Hlavní cesty by měly vynikat stabilitou, boční mohou být vytvořeny z měkkých materiálů.

Okraje? Ty prospějí především záhonům. V trávě se jim spíše vyhněte. Krásu a půvab dodá olemování květinami či bylinkami. A co takhle posvítit si na detaily? Atraktivním prvkem jsou solární nebo LED světla, která dodají cestičce vyšší estetickou hodnotu.

Vytvořte si originální svět, který i přes svoji atraktivitu zachovává řád a komfortní rozdělení jednotlivých zón. Sloužících pro práci, relaxaci, společenské večeře, odpočinek či atraktivní večírky s rodinou či přáteli. Cesty se tak stanou prostředkem optických kouzel, díky kterým dosáhnete vysněné zahrady