Upravit stránku
I když naše dřevostavby navrhujeme tak, aby vyhovovaly jak vám, tak splňovaly aktuální trendy, v každém domě najdete nějaký ten tmavý kout. Většinou je to chodba, schodiště nebo třeba šatna. Máme pro Vás však dobrou zprávu! Představujeme Vám světlovod, který k Vám domů přivede tolik denního světla, o kterém se Vám doposud nesnilo. 

Kam okna nemohou, tam pomůže světlovod

Především bungalovy trpí na tmavá zákoutí. Ne vždy je totiž možné umístit do stěny dostatečně velké okno. Často jsou okna dokonce nežádoucí – na příklad, pokud blízko Vašeho domu stojí dům sousedů nebo vysoký betonový plot. Důvodů, proč je místnost tmavá, může být hned několik. Tak proč si nepřivést světlo seshora.  

Myslíte snad, že světlovod je horkou novinkou? Kdepak. První světlovody se začaly používat už na konci 19. století. Anglický název pro světlovod je sun tunnel, tedy v doslovném překladu sluneční tunel. Byl vynalezen v Austrálii. A nápad je to vskutku brilantní. 

Světlovod v dřevostavbě

Jak funguje světlovod v dřevostavbě?

V podstatě se jedná o velmi jednoduché zařízení. Nahoře na střeše světlovod zachytává denní světlo, které následně pomocí tubusu s vnitřní odrazivou vrstvou doputuje až ke stropu místnosti, kde se rozptýlí do prostoru přes tzv. stropní difuzér.

Světlovody mohou být v různé kvalitě. Jejich výkonnost určuje především materiál, ze kterého je vyrobený tubus (tedy spojnice mezi střechou a stropem). Pokud chcete více světla, doporučujeme spíše pevný hliníkový tubus.

Od kvality světlovodu se samozřejmě odvíjí také jeho cena. Cenové rozpětí je poměrně široké, rádi Vám doporučíme výrobce, který je kvalitní a cenově přijatelný. Přemýšlejte o světlovodu jako o investici, která nejenom zvýší komfort Vašeho bydlení, ale také Vám do budoucna ušetří náklady za umělé svícení. Světlovod totiž přivede do interiéru dostatek světla, i když je zrovna pod mrakem.

Světlovod nad schodištěm rozjasní interiér
Světlo ze světlovodu sice není stejné jako to z oken, ale zároveň se nejedná o umělé osvětlení, pro oči je mnohem přirozenější. Věříme ale, že si na světlovod rychle zvyknete a neměnili byste.

Jak se instaluje světlovod v dřevostavbě

Nejlepší je počítat se světlovodem již v projektu, ale často se světlovody instalují až dodatečně. I když by se na první pohled mohlo zdát, že je jeho instalace snadná, opak je pravdou. Instalaci světlovodu v dřevostavbě svépomocí tedy rozhodně nedoporučujeme. Nechte to na našich odbornících, kteří při instalaci nepoškodí izolaci a konstrukci dřevostavby.