Upravit stránku

Energeticky efektivní stavby, energeticky úsporné bydlení, energetické štítky, tepelná ztráta a mnoho dalších výrazů, které provází nejen Vás, kteří se rozhodnete postavit nový domov. Zajímá všechny, kteří chtějí bydlet moderně, ale zároveň efektivně, ekonomicky a s co nejnižším zatížením přírody a životního prostředí.

A jak tomu všemu správně porozumět a následovně zúročit při stavbě domu? To nám prozradí obchodní ředitel společnosti RD Rýmařov, Jiří Pohloudek. 

Dimenze 96

Co který termín vlastně znamená?

Setkat se můžeme se širokou škálou pojmů, označující stupně energeticky úsporných domů. Od těch úsporných, přes nulové až k plusovým. A co tyto stupně značí? Každý stupeň představuje rozsah zaizolování, vzduchotěsnost, vybavenost alternativními vytápěcími technologiemi nezávislých na tradičních zdrojích, řízené větrání s rekuperací a případně technologií, jež dokáže předat nebo akumulovat přebytečné energie vzniklé provozem domu.  
Setkali jste se s pojmem „měrná potřeba tepla” a stále nevíte, co si pod tím přesně představit? Je to velmi jednoduché, neboť měrná spotřeba tepla je hodnota energií vyčerpaných na topení a ohřev teplé vody, jenž je vztažená na jednotku plochy v definovaném časovém období.

Energetické stupně, na které lze těžko dosáhnout

Využití jakéhokoliv stupně energeticky úsporného domu jde ruku v ruce s finančními možnostmi. Jednoduše řečeno, energeticky efektivní dům vyžaduje investici do technických řešení stavby, které vedou k energetickým úsporám. A to za situace, že návratnost těchto vložených prostředků je poměrně dlouhodobá. Pokud jsme realisté, spatříme, že dosáhnout na nejvyšší stupně energeticky úsporných domů je velmi, ale opravdu velmi náročné, říká Jiří Pohloudek. 
Jaký je rozdíl mezi „energeticky efektivním domem” a „energeticky úsporným domem?” Tyto dva termíny se objevují velmi často a podle slov Jiřího Pohloudka je opravdu můžeme považovat za téměř totožné s tím rozdílem, že energeticky úsporný dům může být úsporným „za každou cenu.”

Jak se staví domy u nás?

Naše domy stavíme suchou stavební technologií, využívající lehkou prefabrikaci dřeva. Co si pod tím představit?  

Když půjdeme až k základnímu konstrukčnímu systému, zjistíme, že je tvořen rámovou konstrukcí z masivních dřevěných profilů. Tak vznikne ekologická stavba lehké konstrukce, která využívá ve větší míře izolace v sendvičovém systému. Tak lze dosáhnout v menším jednotkovém objemu nižšího koeficientu součinitele prostupu tepla, než bývá u jiných stavebních technologií. To přináší větší a lepší využitelnost obestavěného prostoru. Pro lepší představu to znamená menší tloušťku obvodového zdiva a větší vnitřní plochu, popisuje obchodní ředitel. 

NOVA 101

Které rýmařovské domy rozhodně stojí za pozornost?

Rozhodně všechny, neboť každý typ s sebou přináší takové spektrum možností, které zaujme mnoho zákazníků. V rámci našeho tématu se však přesně jedná o ty domy, které Vám ušetří finanční rozpočet. A pokud na ně nahlížíme měřítkem energeticky efektivních domů, pak se podle slov Jiřího Pohloudka konktrétně jedná o domy jako jsou NOVA 101 a taktéž LARGO 98.
LARGO 98
Pokud patříte mezi ty zákazníky, kteří touží po větších a „luxusních” domech, pak si vyberte mezi domy, jako je KUBIS 88 a dále například DIMENZE 96. Při jejich koupi však musíte disponovat větším finančním obnosem, než je nutné například u domu NOVA 101. Stále jsou ale mnohem dostupnější, než jsou domy těch nejvyšších energetických stupňů plné drahých technologií, které je stlačí až pod pomyslná čísla norem
DIMENZE 96
KUBIS 88
Ať už Vás zaujal jakýkoliv dům, rádi s Vámi vše prokonzultujeme a nabídneme další možné pohledy a přístupy na samotný výběr domu. A také na jeho realizaci. A to tak, aby byly co nejlépe naplněny Vaše požadavky a představy.