Upravit stránku
Co čekáte od svého domova? Odpověď většiny lidí zní: rodinné zázemí, bezpečí, klid. A tohle všechno se nemůže dít bez harmonie. Harmonie mezi vámi a domem, domem a zahradou, domem a místem, na kterém stojí… Pojďme se podívat, jak dosáhnout dokonalého souznění dřevostavby a zahrady.

Zahrada jako oáza klidu a pohody

Harmonií v prostoru se zabývá tradiční čínské učení Feng-Shui. O tom, jak si podle něj uspořádat interiér, jsme pro vás už psali. Věděli jste ale, že toto učení můžete uplatnit i v zahradě? Základními elementy Feng-Shui jsou voda a vítr. Pokud budou v rovnováze, přináší nám štěstí a zdraví.  

Dřevostavba a zahrada v harmonii
A hned na začátku pro Vás máme dobrou zprávu. Nepotřebujete si platit projekt zahrady, sázet do ní speciální rostliny a platit zahradníky. Při dodržení několika základních principů si zvládnete zahradu kolem domu vytvořit sami. A ještě Vás to bude bavit! 

Zahrada pěti elementů

Jedním z pilířů Feng-Shui je práce s energií a s pěti elementy – vodou, zemí, ohněm, dřevem, a kovem. Každý z těchto elementů v sobě ukrývá energii, která vytváří jeden celek. A přesně taková by měla být i Vaše zahrada. Ucelená. Je však důležité, abyste tyto elementy umístili tam, kam patří.

  • Stojatá voda znamená klid. Obnovuje sílu kolem proudící energie. Tekoucí voda zase odnáší věci, které už nepotřebujeme a kterých jsme se již vzdali. Vodní aspekt by měl být přítomný v každé zahradě. Záleží na Vás, v jak velkém měřítku. Voda by měla být v severní části zahrady
  • Země přináší stabilitu, harmonii, podporu a bezpečí. Vytváří tak pocit domova. Barvami země jsou oranžová a žlutá, a tak severovýchodní nebo jihozápadní část zahrady laďte do těchto barev. Jedná se o velmi uklidňující část zahrady, je ideální pro odpočinek. 

  • Oheň je vášeň, nejsilnější energie. Vyhraďte mu v jižní části zahrady místo, ať už v krbu nebo u bezpečného ohniště. 

  • Dřevo – hlavním tělesem tu bude určitě dřevostavba, ale může se na zahradě objevovat v dalších variacích. Cestička ze dřeva, zahradní domek, posezení nebo jen tak poskládané dřevo, které využijete v zimě na topení a v létě na grilování. Dřevo je symbolem kreativity, inspirace a motivace. Dřevo je elementem východní částí zahrady

  • Kov nám pomáhá v soustředění a propojuje všech pět elementů. Je tedy v zahradě nepostradatelný. Nebojte se umístit do severozápadní nebo západní části zahrady třeba decentní kovovou sošku.  

1
2
3
Využijte potenciál dřevostavby a dejte ji dohromady s Feng-Shui zahradou. Získáte tak oázu klidu, která vás každý den přivítá s otevřenou náručí. Čerpejte pozitivní energii a souznění, které si pak přenesete i do vztahů.