Upravit stránku

Dvou i vícegenerační domy známe hlavně z dob komunismu, kdy zažily velký boom. Tehdy byly v módě velké stavby, ve kterých pohromadě žilo několik rodin. Dnes se od tohoto směru odkláníme. Preferujeme více soukromí, mladé rodiny nechtějí být pod neustálým dohledem rodičů. Berou ohledy také na energetickou náročnost domu. Staré vícegenerační domy jsou velmi nákladné a náročné na údržbu.  

To ale neznamená, že dvougeneračním domům odzvonilo. I v našem katalogu najdete dřevostavby vhodné pro dvě rodiny. A přitom jsou moderní, komfortní a úsporné.  

(Ne)výhody dvougeneračního bydlení

O úspěšném dvougeneračním bydlení rozhodují zejména rodinné vztahy. Je velmi důležité, aby si mezi sebou rodiny nastavily pevné hranice, které nebudou překračovat. Pokud si rodiny rozumí, utužují si vztahy a jsou si mnohem blíž. Dvougenerační bydlení má i praktické stránky - můžete vařit společné večeře, je jednodušší najít hlídání pro děti...  Výhodou je finanční stránka bydlení. Rodiny se skládají a dělí se o náklady za energie. 

Takové bydlení ale může mít i svoje nevýhody jako třeba nedostatek soukromí. Druhá rodina ví o všech návštěvách, které si domů přivedete, ví, kdy jste a nejste doma apod. Velkou neplechu dokáže způsobit i vměšování prarodičů do výchovy svého vnoučete. Musíte se dělit o společné prostory nejen doma, ale i na zahradě, a ne vždy se shodnete na tom, jak budou vypadat.

Jak vypadá ideální dvougenerační dům?

Nejlepším řešením je zajistit, aby měla každá rodina svoje vlastní prostory, ideálně i vlastní vchod. Potom má každý svoje soukromí, není neustále pod dohledem, návštěvy jednoho neruší toho druhého (mnohdy o nich ani neví). Máte společnou vlastně jen zahradu. Rodiče se pak stávají v podstatě sousedy. Pokud však bydlení takto uspořádat nejde a máte společný nejen vchod, ale i některé další místnosti, nezbývá než se navzájem tolerovat. 

V katalogu typových domů máme zástupce řady SOLO, která splňuje předpoklady dvougenerační dřevostavby. Stačilo by jen několik úprav. Naši projektanti Vám rádi navrhnou úsporný dvougenerační dům

SOLO 117

Vícegenerační dřevostavba SOLO 117
Jako stvořený pro dvougenerační bydlení nebo pořádně velkou rodinu. Jeho podlahová plocha činí 181 m2, a to už je nějaký prostor, nemyslíte? Stačí drobné úpravy a bude z něj moderní dvougenerační dům, kde bude mít každá rodina svoje soukromí. 

SOLO 105

SOLO 105
Pokud dřevostavbu SOLO 105 rozšíříme a částečně upravíme dispozice, v podkroví vznikne celkem prostorná bytová jednotka. V přízemí jsou pak dva prostorné pokoje, které rodičům budou plně vyhovovat.