Upravit stránku
Jaké topení je nevhodnější do dřevostavby

Pro výběr vhodné tepelné soustavy je třeba zohlednit mnoho faktorů:

  • velikost vytápěné plochy
  • tepelné ztráty objektů
  • možnost zbudování plynové přípojky
  • životní styl, věk a ochota majitele do vytápění investovat
Dřevostavby od RD Rýmařov jsou energeticky efektivní a mají tepelnou ztrátu od 3-6 kW. Tento fakt je nutný při výběru tepelného zdroje zohlednit, aby nedošlo k zbytečnému předimenzování. Stěny dřevostaveb neakumulují teplo, proto se dům vytopí velmi rychle.

Elektřině legislativa nepřeje

Jako nejvýhodnější forma vytápění by se mohla zdát elektrická energie. Počáteční náklady jsou nízké, regulace tepla je dynamická a odpadají náklady na zřízení plynové přípojky, revize kotle a další.  Díky vynikající izolaci dřevostaveb je vytápění elektřinou také efektivní. Avšak od ledna 2020 byly zpřísněny podmínky pro vytápění rodinných domů a již není možné využívat elektřinu jako primární zdroj energie pro vytápění.

Nadále lze elektrickou energii využívat, ovšem pouze v kombinaci s dalším zdrojem tepla, jako jsou krbová kamna, tepelné čerpadlo nebo využití energie ze slunce a větru. Když už vynaložíte náklady na teplo, je důležité jej taky neztrácet. Samozřejmostí je tedy patřičná izolace domu, na kterou jsme v RD Rýmařov hrdí. 

Chcete mít teplo bez dalších zplodin? Využijte tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch se skvěle hodí k vytápění nebo naopak klimatizování Vašeho obydlí. Venkovní vzduch se v závislosti na Vašich požadavcích ohřívá nebo ochlazuje. Ohřev vody je pak zajištěn dalším zdrojem tepla, zpravidla bojlerem nebo akumulační nádobou.
Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch

Pokud jste se již rozhodli, jaký zdroj tepla pro vás bude ten pravý, je potřeba se zamyslet také nad rozvodovým systémem tepla.

Teplo můžete po domě rozvádět:

  • podlahovým topením 
  • pomocí sálavých panelů
  • teplovzdušnou soustavou
  • běžnými radiátory 
  • nebo krbovými kamny s výměníkem

Vzhledem k energetické potřebě dřevostavby není nutné budovat složité topné systémy, neboť spotřeba tepelné energie je velmi nízká, instalace složitého topného systému by vedla spíše ke snížení celkové efektivity.

rodinný dům NOVA atyp vytápěny primárně elektrikou a krbovými kamny s výměníkem
Jak jsme již zmínili na začátku, tepelná pohoda je pro každého zcela individuální. Pokud si nejste jisti, pro jaký tepelný zdroj se rozhodnout, v RD Rýmařov jsme připraveni Vám zodpovědět všechny otázky. Společně jistě najdeme řešení, které Vám bude vyhovovat.