Upravit stránku

Velmi nám záleží na tom, abyste v typových domech od RD Rýmařov měli dostatek komfortu a aby jejich provoz zbytečně nezatěžoval Váš rodinný rozpočet. Je nutné najít vhodný kompromis mezi úsporností zařízení a jeho pořizovací cenou. A nesmíme zapomínat ani na kvalitu vnitřního prostředí.

Dřevostavby z Rýmařova, to je mix moderních technologií a precizní výroby

Abychom dokázali splnit všechny požadavky moderní rodiny, musíme najít ideální kombinaci konstrukce domu, dispozice a technologií. To má vliv i na výpočet průkazu energetické náročnosti (PENB), který dnes musí mít každá novostavba. Dům musí být zároveň praktický, abyste v něm mohli pohodlně bydlet, a udržovat zdravé mikroklima. A protože průměrná výše hypoték je 2,2 milionu korun, musí všechny tyhle požadavky splňovat typový dům na klíč, aby do něj majitelé nemuseli investovat další statisíce.

Dřevostavba LARGO 85 ATYP
Dřevostavba LARGO 147

Jak to řešíme?

Testujeme. Vyvíjíme. Společně s pracovišti pražských a ostravských stavebních fakult testujeme kombinace topných systémů, vlastnosti stěnových panelů a kvalitu vnitřního prostředí přímo v objektech, a to i u našich zákazníků.

Sledujeme dvě dřevostavby LARGO 85 ATYP a LARGO 147 v klimatickém pásu 600 m n. m. Bydlí v nich mladé rodiny s malými dětmi, a tak je nutné udržovat přiměřené teplo v interiéru, dostatek teplé užitkové vody, hlídat kvalitu vnitřního klima a také spotřebu energií. Testování prokázalo, že nejvýhodnější je elektrické topení - přímotopy v podobě nástěnných konvektorů, podlahových fólií či rohoží).

Porovnání vyrobené, spotřebované a nakoupené elektrické energie u domu s fotovoltaickými panely.

Inteligentní systémy regulace pomohou s kvalitou bydlení

Typové domy SMART jsou vybaveny inteligentní regulací vytápění a větrání. Systém se automaticky zapne, jakmile jsou hodnoty v interiéru pod zvoleným minimem. Nepleťte si tento systém s rekuperací, jedná se o kombinaci řízeného nuceného vzduchu do objektu s možností předehřevu synchronizovaného s nuceným odsáváním vnitřního znehodnoceného vzduchu. K dispozici jsou také speciální okenní výplně umožňující výměnu vzduchu. Testování prokázalo, že energetické ztráty tohoto systému větrání jsou zanedbatelné.

Z testů také vyplynulo, že se nevyplatí investovat do tepelných čerpadel v nízkoenergetických a pasivních dřevostavbách. Naše domy mají maximální tepelnou ztrátu 6 kW a investice do čerpadla by se tak vrátila až za dlouhou dobu, kdy už bude potřeba repase čerpadla. V potaz jsme vzali i nutné servisní prohlídky čerpadla a doplňování teplonosného média.

50 let RD Rýmařov
TAČR
ČVUT
ČZU