Upravit stránku

Vyzpovídali jsme mladý pár, Ivanu a Martina, který se nastěhoval do řadového domku v Doubravicích zhruba před rokem. Jednalo se o vzorový dům, který byl v té době na prodej.

Ivana a Martin hledali vhodnou alternativu k typickému rodinnému domu, dokonce při rozhodování zvažoval i možnost většího bytu s terasou. To řadový domek svými dispozicemi 4+kk a zahradou jasně splňoval. Hlavním požadavkem byla lokalita s dobrou dostupností do města (např. MHD), kterou projekt Doubravické domy mohl nabídnout, jelikož se jedná přímo o městskou část Pardubic.

Navštívili jste ještě před koupí vzorový dům v Doubravicích?

Ano, po předchozí domluvě jsme dům navštívili. Zaujal nás svou polohou v plánovaném projektu staveb. I když se domek zpočátku jevil jako malý, tak nás při vstupu příjemně překvapila prostornost a vzdušnost přízemní části domu spolu s horním patrem a také prostornou půdou. Celkově na nás dýchla ta správná atmosféra, takže rozhodování už dále nebylo složité.

I když už byl dům postavený, když jste si ho vybrali, stále jste měli možnost úprav a specifikaci materiálů. Jak to probíhalo?

Požadovali jsme pouze přemístění pár zásuvek a nebyl to vůbec žádný problém. Byla nám nabídnuta široká škála materiálu, která byla součástí standardní dodávky. Při výběru jsme se mohli rozhodovat o druhu podlah, dlažby, obkladů, dveří i samotného vybavení koupelny. Koupelna pak byla zpracována i v 3D projektu. Po konečných specifikacích jsme se asi do 3 měsíců mohli nastěhovat. Čekalo se spíše na bankovní záležitosti s vyřízením úvěru. Jakmile byly dořešeny formality, dokončení domu trvalo asi 2 týdny.

Primárním vytápěním je elektrická energie ve spojení s krbovými kamínky. Ohřev TUV je bojlerem. Jak jste spokojení s tímto systémem vytápění? Jaké má výhody, případně nevýhody?

Původně jsme měli z tohoto typu vytápění obavy, ale po ověření informací a nyní i po osobních zkušenostech jsme spokojeni. Odběr elektřiny je v režimu nízkého a vysokého tarifu, kde jsou poplatky opravdu nízké. Krbová kamna využíváme spíše příležitostně a i tak jsou měsíční náklady za elektřinu zhruba 2 tisíce korun. Přímotopy v případě potřeby vytopí místnosti na požadovanou teplotu v krátké době. Spotřeba vody je individuální záležitost. Čtyřčlenná rodina bude mít jistě větší spotřebu než my jakožto samotný pár. Průměrně nás i s občasným zvlažením zahrady vyjde asi na 300 korun za měsíc.

Nyní, po roce, můžete zhodnotit, jak se Vám v řadovém domě v Doubravicích bydlí.

Po roce bydlení můžeme s klidným svědomím říci, že se nám bydlení zde v Doubravicích líbí. Je tu klidné prostředí s okolním lesem a zároveň nedaleko od centra města. Dům nám svojí velikostí vyhovuje a těšíme se na další úpravy jak interiéru, tak zahrady. Jediné, co bychom asi při specifikaci změnili, je velikost plochy terasy. Mohla by být o něco větší, než je ve standardu, ale to se dá řešit vlastními silami později. Co se týká interiéru, tam je vše dle našich představ.

Co byste doporučili těm, kteří hledají bydlení u Pardubic?

Pokud někdo hledá místo, kde bude chtít najít klid ke svému bydlení a zároveň to mít kousek do města, pak jsou Doubravice určitě správná volba. Je zde dostupnost několika linek MHD i vlaková zastávka, ze které se můžete nechat zavést vlakem např. do Hradce Králové. Nabízí se zde i možnost procházek v místním lese, který si velmi oblíbil náš pes. Kdo má rád přírodní koupání, tak přes léto je to zase nedaleko k oblíbeným písníkům na Hrádku.

V neposlední řadě se sem doposud nastěhovali fajn lidé, kteří jsou zároveň příjemnými sousedy. Doubravice žijí i kulturně, pořádají se zde různé společenské akce. Velmi nás zaujala např. soutěž o nejlepší doubravický guláš. Atmosféra na těchto společenských událostech je doslova rodinná. Na své si přijdou i malé děti, neboť pro ně je akcí během celého roku opravdu požehnaně.
Ivana a Martin