Upravit stránku

Největší mrazíky letošní zimy jsou sice za námi, ale není od věci připomenout si, jak se v tomto ročním období chová konstrukce dřevostavby.  

Jen si to představte, co všechno musí obvodová stěna domu snést. Prudké mrazivé vichry, sníh, ledový déšť, vlhko nebo naopak štiplavý suchý vzduch, který se střídá s ostrými slunečními paprsky opírajícími se do fasády. Je přirozené, že konstrukce domu musí být před těmito rozměry počasí. Fasáda je v tuto chvíli jako první na ráně. 

Věděli jste, že rozdíl teplot na fasádě může během dne dosáhnout klidně i 50 °C? A to především na jaře a na podzim, kdy v noci a k ránu ještě mrzne, ale přes den svítí intenzivně slunce. Fasáda se zateplením v takových případech funguje jako štít, který odráží nástrahy počasí, a chrání tak konstrukci dřevostavby.
Dřevostavba NOVA 77 s oranžovou fasádou

Vliv fasády na bydlení

Ačkoliv si to leckdy ani neuvědomujeme, fasáda má velký vliv i na mikroklima v domě. Dovnitř nesmí propustit chlad a ven zase teplo, za které platíme. Pomáhá udržovat ideální pokojovou teplotu. Nesmí jí proniknout vlhkost a voda, protože by poškodily vnitřní dřevěnou konstrukci. A jak poznáte, že fasáda neplní svou funkci? Mezi první ukazatele patří tepelná nepohoda (dům nedokáže udržet teplo) a vysoké účty za vytápění. 

Bydlení v dřevostavbě bez fasády rozhodně nedoporučujeme. Nejenže by Vás provoz domu vyšel na více peněz, ale především by brzy došlo k narušení konstrukce domu. 

Konstrukce dřevostaveb RD Rýmařov

Jak řešíme fasádu v RD Rýmařov?

V RDR se Vám nestane, že byste se nastěhovali do dřevostavby bez fasády. Naše prefabrikované panely k Vám přivezeme už se zateplením.

Obvodovou stěnu tvoří dřevěný rám vyplněný minerální vatou o síle 120 mm (4). Ten je zaklopený sádrovláknitými deskami fermacell (1,5). Parozábrana (3) zamezuje prostupu vlhkosti stěnou. Termofasádou (6) pak myslíme zateplení polystyrenem a finální venkovní omítku. Natažení fasády představuje jeden z posledních kroků k dotažení domu, který provádíme až na místě stavby.

Fasáda jako nejdůležitější součást domu?

V případě dřevostaveb je fasáda jednou z hlavních součástí domu. Chrání jeho konstrukci, a tím výrazně prodlužuje životnost. Proto tolik záleží na jejím kvalitním provedení. Musí totiž plnit svou funkci, vydržet Vám několik let a po celou tu dobu vypadat dobře. Jakou vybrat barvu, to už je pak zcela na Vás.  
KUBIS 631 s okrovou fasádou
LARGO 85 s fasádou
LOCUS 119 v bílé
Atypický LARGO s červenou fasádou
1
LARGO 98 se zelenou fasádou
Stavba domu LARGO 85 - zatím bez fasády
2