Upravit stránku
Tropická vedra jsou v létě stále častější a hlavně delší. Vysoké teploty, které neklesají ani v noci, pak vedou k přehřívání měst i budov. Proto není divu, že když přijdeme domů, chceme si odpočinout v chládku. Jak nejlépe docílit toho, aby se (nejen) dřevostavba v létě nepřehřívala a Vy se doma cítili dobře? Odpovědí nemusí být vždycky jenom klimatizace. 
Jak žili naši předci? Domy před 100 lety vypadaly úplně jinak než dnes. Malá okna a silné stěny zabraňovaly přístupu tepla dovnitř. I v létě proto bylo v domě krásně chladno, ale na úkor světla. Dnes si chceme dopřát maximální komfort – hodně světla i příjemnou teplotu doma.  
Jak zabránit přehřívání dřevostaveb?

Konstrukce dřevostavby hraje důležitou roli

Úkolem každého projektanta je nejen navrhnout komfortní, praktický dům pro celou rodinu, ale zároveň takový dům, který zajistí příjemné vnitřní klima v zimě i v létě. Na tom se z velké části podílí samotná konstrukce domu a použité stavební prvky.  

U stavebního materiálu, v případě dřevostaveb RD Rýmařov prefabrikované stěny, je proto dobré sledovat tepelný odpor nebo součinitel prostupu tepla U. Ten nám udává, kolik tepla prostupuje obvodovou konstrukcí při rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Čím je tato hodnota vyšší, tím horší tepelně izolační vlastnosti konstrukce má.  

Dobrý projekt, polovina úspěchu

Ohřívání dřevostavby značně ovlivní také umístění domu na pozemek vůči světovým stranám. Světlé interiéry jsou velmi moderní, a tedy i žádoucí. Proto se obytné místnosti orientují nejčastěji na jih a jihozápad. Zatímco na jaře, na podzim a v zimě je to výhodou, protože interiér má tepelné zisky ze sluníčka, které svítí do oken, tak v létě se z domu snadno může stát skleník. Jak to vyřešit?

Venkovní žaluzie
  • Vhodným přesahem střechy, který by měl určit projektant. Zajistí, že v těch největších vedrech bude střecha stínit okna.
  • Účinným stíněním. Doporučujeme venkovní stínění, které odrazí sluneční paprsky ještě předtím, než stihnou dopadnout do okna a ohřát sklo. V případě venkovních žaluzií nepřijdete ani o světlo, protože jejich lamely jsou pohyblivé, a Vy si tak sami regulujete intenzitu světla.
  • Pomůže i stínění terasy. Protože na terasu většinou vedou velké francouzské dveře, ze kterých jsou tepelné zisky největší, zastřešení pergoly zajistí, že do dveří nebude pražit sluníčko.
Řešením samozřejmě může být i klimatizace. Pokud však sáhnete po tomto řešení, nechte si poradit od odborníků, jakou klimatizaci vybrat. Musí být dostatečně výkonná, účinná a ideálně také úsporná. Klimatizaci má v domě i pan Felix s rodinou. Přečtěte si, jak se s ní spokojený.
Přesah střechy u bungalovu prakticky stíní okna
Přesah střechy u bungalovu prakticky stíní okna
Střecha terasy může dobře stínit i dveře
Střecha terasy může dobře stínit i dveře