Upravit stránku

Letošní rok slavíme 50. narozeniny. V našich dřevostavbách bydlí už tisíce rodin nejen v České republice, ale po celé Evropě. Při založení podniku jsme čerpali know how od západoněmecké firmy OKAL a na jeho základě postavili první patrový dům 117. Stal se velmi oblíbeným (vyrobili jsme až 1000 domů ročně). Díky nadčasovosti přežila sto sedmnáctka dodnes.

Po roce 1990 tvořil celou naši výrobu převážně export. Rýmařovské dřevostavby se tak dostaly do celé Evropy. Až za 15 let jsme se vrátili zpět na český trh. S daleko většími zkušenostmi, novými technologiemi a postupy. Naše dřevostavby jako jedny z prvních řešily energetickou náročnost. „Stavíme už pro třetí generaci zákazníků a samozřejmě chceme stavět i pro tu čtvrtou,“ říká obchodní ředitel RD Rýmařov Ing. Jiří Pohloudek.

Jedna z prvních dřevostaveb RD Rýmařov - 117 s podkrovím

Proč jsou dřevostavby tak oblíbené?

V posledních letech zažívají dřevostavby velký boom. A není se čemu divit. Sendvičový systém konstrukce zajišťuje energetickou úspornost, prefabrikace zase přesnost vyrobených dílů. „V Rýmařově máme nejnovější výrobní technologie, které jsou v oboru možné - dvě automatické linky, díky kterým zvyšujeme přesnost vyráběných dílů, a tím i kvalitu provedených prací. Výhodou je také rychlost vzniku stavby - je hotová v průměru do dvaceti až pětadvaceti dnů od zahájení montáže“, říká Ing. Pohloudek. Velkou výhodou dřevostavby je, že při podpisu smlouvy znáte konečnou cenu domu. Neplatíte žádné vícepráce. Díky tomu banky nedělají potíže s hypotečními úvěry.

Za 50 let jsme postavili přes 24 000 objektů. Stavíme nejen rodinné domy, ale také dodáváme sestavy panelů jiným firmám, které je pak montují. Ročně expedujeme až 550 panelů.

Situace na stavebním trhu

RD Rýmařov je součástí stavebnictví a aktuální situace se tedy promítá i do naší práce. Zaznamenáváme obrovskou poptávku a musím přiznat, že v tuto chvíli nebojujeme vždy zcela vítězně. Kvůli nedostatku kapacit se v tuto chvíli v dodávkách zpožďujeme až o čtyři až šest měsíců oproti nasmlouvaným termínům. Nové smlouvy už uzavíráme na rok 2020“, říká obchodní ředitel. Navíc je velmi těžké získat v tomto oboru zaměstnance. Proto spolupracujeme s vysokými školami a zapojujeme se do inovačních projektů Technologické agentury České republiky. Dále spolupracujeme s Dřevařským klastrem, se kterým máme Inovační centrum. Studenty v centru seznamujeme s problematikou a snažíme se je získat pro projekční a konstruktérské obory.

RD Rýmařov má současně 450 kmenových zaměstnanců. Spolupracuje však s dalšími montážními firmami a podniky. V celém tomto řetězci pracuje minimálně 800 až 1000 lidí.

O jaké domy je největší zájem?

V naší nabídce najdete téměř 30 typových domů. Zákazníci si vybírají také z našich materiálů. „Vysoký zájem je o bungalovy o 98 m2 zastavěné plochy a patrové domy o zastavěné ploše 63 a 74 m2, jejichž obytná plocha se pohybuje mezi 100 až 120 m2. Úspěšná je také takzvaná sto jednička, typ domu, který máme na trhu už 7 let.“  Ve sto jedničce dokonce bydlí už 1000 rodin! Díky podkroví a garáži vyhovuje i náročnějším klientům.

V současnosti dodáváme domy hlavně na český trh a spolupracujeme pouze se stálými zahraničními partnery. Rýmařovské domy najdete například v Rakousku, Německu, Polsku, Holandsku nebo Švýcarsku. Jednáme také o exportu panelů do Anglie. 

V budoucnu chceme dodávat stavby v souladu se stále více aktuálním trvale udržitelným stavebnictvím. Ekologicky zaměřené objekty s vysokými parametry užitných vlastností. Stavět domy, v nichž se zákazník cítí dobře. Po roce 2020 bychom se měli blížit domům s nulovou spotřebou energií. Přejeme si, aby v našich stavbách začala bydlet i čtvrtá generace našich zákazníků.
Ing. Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov