Upravit stránku

Často si to ani neuvědomujeme, ale velká část denních činností je vázána na použití vody. Spotřeba některých jedinců se vyšplhá až na 150 litrů za den. A zásoby pitné vody nejsou nevyčerpatelné. Tento fakt bychom měli zohlednit při fungování domácnosti.

A jak co nejlépe provozovat domácnosti s minimem zbytečně vyčerpané vody, ekologickým přesahem a pocitem dobrého svědomí vůči přírodě? Tak s tím Vám pomůže, když pomineme šetření vodou, využití dešťové vody

Hospodaření s vodou je důležité

Každá kapka vody se počítá!

V první řadě je potřeba zkontrolovat možné komplikace, které mohou zapříčinit vysokou spotřebu vody - tím mohou být odkapávající kohoutky a protékající záchod. Pokud v domácnosti nic takového neobjevíte, pak nastává čas na instalaci drobných vychytávek, díky kterým se spotřeba vody dá lehce snížit. Chcete mít spotřebu vody pod kontrolou? V našich dřevostavbách můžete najít zařízení eVodník®. To chrání nemovitost před vytopením a eliminuje únik vody

A opět začínáme u koupelny. U záchodu se rozhodně vyplatí instalace dvojitého splachování. Kohoutkové vodovodní baterie vyměňte za pákové. Vyhněte se velkým a prostorným vanám. Řešením je krátké, leč účinné sprchování. Instalujte si tzv. perlátor, který provzdušní proud a sníží průtok. Používejte hlavice sprch s úspornými tryskami. Tabu se stává tekoucí voda při čištění zubů a holení. 

Není voda jako voda....

Zalévejte zahradu dešťovou vodou

Jak lze ještě šetřit zdroj pitné vody? Důmyslným řešení je využití dešťové vody. Tím můžete ušetřit něco mezi 40-50 % z celkové spotřeby vody. Zcela jistě Vám hned vyvstane na mysli otázka, zda je použití dešťové vody bezpečné. Pro někoho možná překvapivá zpráva, ale kvalita voda se pohybuje s drobnými výkyvy v hranicích pro limit pitné vody

Využít ji můžete na splachování WC, mytí domu a auta. Dešťová voda je velmi vhodná na praní prádla. Díky její měkkosti není hrozbou pro pračku, protože nevytváří vodní kámen a při praní stačí nasypat méně prášku. Dešťová voda rozhodně prospěje i Vaší zahradě. Neobsahuje totiž chlor ani sůl, což vaše rostliny náležitě ocení. 

Sudům odzvonilo a přicházejí nádrže. Principem moderních (retenčních) nádrží je zachycení vody, především ze střechy. Pomocí filtru je voda vyčištěna od mechanických nečistot a zachycena v nádrži. A pak už je jenom na Vás, zda vezmete do ruky konev s vodu nebo pro vodu zajistíte přívod do domácnosti.

Co si pod pojmem retenční nádrž představit?

Jedná se o vodotěsnou jímku, svařenou z polypropylenových dílců s masivním žebrováním. Nádoba bývá uložena pod zemí, což je vhodnější. Je tak chráněna před nečistotami a sluncem. Dále je vybavena různým typem technologií. Nádrž je opatřena přítokovým hrdlem a přepadovým potrubím. Velikost určuje, zda je nádrž samonosná nebo určená k betonování.

Investice, která se vyplatí

Při výběru retenční nádrže záleží především na tom, jak chcete dešťovou vodu nadále využívat. Podle toho je zvolte typ nádrže. Každý konkrétní model je tvořen specifickým systémem a technologií, které vyžadují konkrétní způsoby instalace. A že se jedná o instalaci, která má smysl. A významný ekologický přesah.