Upravit stránku

Příběh Karla a Sylvy je zajímavý především tím, že už postavili druhý dům s RD Rýmařov. Ten první před 18 lety v Praze. Pak ale zatoužili po klidnější lokalitě. A tak si našli pozemek na Hořovicku. Jak sami říkají, nemyslí si, že by jejich předchozí dům měl nějaké zásadní chyby. Byli si ale jistí, že tentokrát chtějí dům bez schodů. Proto si vybrali LARGO 122, do kterého chtěli zapracovat pár úprav.

„RD Rýmařov byl perfektní před 18 lety i teď,“ říká Karel. Vycházeli z předchozích zkušeností, které byly vynikající. Věděli, co chtějí a se svou představou se vydali do obchodního centra RD Rýmařov na Praze 4. K jejich příjemnému překvapení tam byli stejní lidé jako tehdy.

Prozradíte nám, jak probíhala spolupráce s RD Rýmařov?

Sylva: Rádi vzpomínáme na celou realizaci. Od prvního nákresu domu na „pytlíku od svačiny“ u kávy s rýmařovským technikem po celkovou specifikaci, která trvá celý den a kdy řešíte úplně vše. Po několika hodinách Vás to už fakt nebaví a rýmařovský inženýr, který ji s námi dělal, byl opravdu člověk na svém místě. Navíc vtipný a trpělivý, takže na to vlastně rádi vzpomínáme. Samotná stavba proběhla naprosto bez problémů a termínově tak, jak bylo domluveno. Využili jsme i nabízenou spolupráci Rýmařova a výrobce kuchyní na míru. Firma Lamont odvedla skvělou práci. Tu kuchyni mi každý závidí!

A podstatné je nakonec i to, že během prvního roku bydlení jsme reklamovali pár drobností. Všechny reklamace RD Rýmařov vyřídil k naší spokojenosti. 

Karel a Sylva

Jak se Vaše LARGO 122 liší od toho katalogového?

Karel: Nejprve musím zmínit, že v obchodním centru přistupovali k našim požadavkům velmi vstřícně. Přáli jsme si především prostornou šatnu a místnost s vířivkou. Vyhovuje nám i propojení domu a garáže. Milujeme krásnou zastřešenou terasu.

Náš pozemek je v poměrně prudkém svahu. Když přijeli stavebníci, řekli nám, že je to „modrá sjezdovka“ a že máme vybrat jiný typ domu. Trval jsem ale na svém. A potom už se jen bagrovalo a bagrovalo. Pořádně jsme se zakousli do svahu a postavili opěrnou zeď. Pak už to všechno šlo.

Životní styl se za 18 let markantně změnil. Co vnímáte jako největší změnu oproti svému předchozímu bydlení? A jak se změnily Vaše nároky na bydlení?

Karel: Určitě okna. V prvním domě byla dřevěná okna jediná volba. Nyní už bez problémů plastová. Ohledně vnitřních dispozic - po zkušenostech s prvním domem jsem chtěl dům bez schodů a velkou šatnu. A je to opravdu daleko pohodlnější bydlení. 

Dům vytápíte tepelným čerpadlem vzduch/voda v kombinaci s teplovodním podlahovým topením. Prozradíte nám výši investice do čerpadla? Jak jste se systémem spokojeni?

Karel: Za čerpadlo jsme dali 240 tisíc a 140 tisíc za podlahové topení. S touto kombinací jsme maximálně spokojeni. Vše je řízené automaticky. Vyhovuje nám, že je systém bezúdržbový. 

Sylva: Všechno máme na elektřinu - svítíme, vaříme, pereme, topíme, celoročně využíváme vířivku, běží nám automatická sekačka a další spotřebiče. Plyn nemáme. Měsíční zálohy na elektřinu jsou 2000 Kč, za vodu 300 Kč.

Najde se něco, co byste teď  na svém domě změnili? 

Sylva: Bez přemýšlení bych řekla, že nic. Pokud budu hledat mouchy, tak ohledně stavby - u francouzských oken, z kterých běžně chodíme na terasu, jsou tzv. „nášlapové parapety“. Myslím, že kdybychom na ně začali šlapat, tak velmi brzy prasknou. Instinktivně je tedy překračujeme. Měl tam být schůdek. A ohledně vnitřní dispozice - technická místnost, která je zároveň prádelna a žehlírna měla být o dost větší. Potřebovala bych tam pracovní stůl na skládání prádla. Ten se mi tam nevejde a opravdu schází.