Upravit stránku

Tentokrát jsme vyzpovídali pana Felixe, majitele domu SOLO 105, který se svou šestičlennou rodinou bydlí v novém domě od října 2017. Jak sám říká, chtěli velký dům, aby mohl mít každý člen rodiny svoje soukromí, proto zvolili jeden z našich největších domů.

SOLO 105 si nechali upravit tak, aby vznikly 4 dětské pokoje. Rozdělením největšího pokoje v horním patře a částečným zmenšením koupelny o sprchový kout docílili toho, že každé dítě má svůj pokojíček. Navíc mají společnou koupelnu a praktickou šatnu.

Prozradíte nám, jaké další individuální úpravy na domě máte?

Celkově jsme dům rozšířili o 1 m. Změnili jsme také dispozice v přízemí - zrušili jsme samostatné třetí wc a otočili technickou místnost. Získali jsme tak velkou rohovou kuchyň s výhledem na 2 strany. RD Rýmařov s těmito úpravami neměl nejmenší problém, naopak. Jak obchodní zastoupení, tak projektant nám vyšli maximálně vstříc.
Rozhovor s majiteli domu SOLO 105

Jak jste spokojený s průběhem a rychlostí stavby?

I když jsem slyšel, že dřevostavby jsou postavené rychle, je to neskutečný pocit, když jeden ráno přijedou kamiony a jeřáb a druhý den večer je již dům s krovy, latěmi a krycí fólií. Měl jsem možnost sledovat podrobně celý stavební koncert, kdy základní stavební partu doplňují postupně pokrývači, elektrikáři a jiné profese, aby následně po dokončení fasády předali dům v předem oznámeném termínu hotový na klíč. Vše mělo svůj přesný řád. Od seřazení nákladu na všech 7 kamionech po harmonogram činností jednotlivých profesí. Při mých poměrně častých návštěvách stavby mi předák stavební party i ostatní řemeslníci vše ochotně ukázali a odpověděli na mé otázky, což jsem jako laik velmi ocenil.

Jak řešíte vytápění a ohřev vody? Jak jste se systémem spokojení?

Uvažoval jsem nad různými systémy, ale nakonec, po ekonomických propočtech a všech dalších pro a proti, zvítězila rekuperace s tepelným čerpadlem vzduch-vzduch, kterou doplňují krbová kamna a elektrokotel. Dokud je venkovní teplota do -5 stupňů, není potřeba elektrokotel zapínat. Pokud již nestačí princip rekuperace a tepelné čerpadlo, lze si pomoci krbovými kamny v obývacím pokoji, nad nimiž je jedna ze 2 vstupních mřížek nasávání pro cirkulaci. Vzniklé teplo je tak rovnoměrně rozváděno do celého domu.

Při teplotách pod -5 stupňů používám elektrokotel, který nejenže funguje jako sekundární ohřev vzduchu ve vnitřní jednotce rekuperace, ale zároveň na základě sepnutí tepelného čidla skrze radiátory zabezpečuje možnost variabilních teplotních potřeb v jednotlivých pokojích dle požadavků jejich uživatelů. Podlahové topení jsem zavrhl. Nejsem jeho příznivec.

Přestože máte zesílenou izolaci, která v létě hodně pomáhá proti vedru, máte ještě klimatizaci. Využíváte ji celé léto?

Rozhodně ne, není potřeba opět díky rekuperaci a zmíněné zesílené tepelné izolaci. Dům velmi dobře odolává teplotním výkyvům, navíc má tepelné čerpadlo schopnost vstupní vzduch nejen přihřívat, ale i chladit.

Venkovní jednotka klimatizace poskytuje dostatečný výkon pro 5 vnitřních jednotek, tzv. splitů. Tyto jsou umístěny ve všech dětských pokojích v podkroví a v ložnici v přízemí. Jde opět o snahu zabezpečit rozdílné teplotní požadavky jednotlivých členů domácnosti a zároveň možnost zajištění komfortního spaní i při vysokých letních teplotách. Zároveň lze pomoci i rekuperací. Stačí v jednotlivých pokojích pustit klimatizaci a cirkulace rekuperace chlad spolehlivě rozvede po celém domě. Protože je díky výše zmíněným výhodám zesílené izolace a rekuperaci používána pouze částečně, spotřeba je 0-3 kWh za den

1

Jak hodnotíte venkovní žaluzie? Co považujete za jejich největší výhodu? A jak jsou vyřešené sítě proti hmyzu?

Venkovní žaluzie vidím (i přes jejich vyšší cenu) spolu s rekuperací jako skvělou volbu. Díky venkovnímu umístění pomáhají odrážet v případě zakrytí teplo, které by jinak výrazně ohřívalo pokoje. Jejich další důležitou funkcí (kromě perfektního stínění před nežádoucím světlem) je zakrytí oken před deštěm, který často obsahuje po delším období sucha i dost pylu a prachu. Okna tak zůstávají daleko čistší než okna bez venkovních žaluzií. 

Najdete s odstupem času něco, co byste na domě změnil?

Něco přece jenom ano. Člověk se stále učí. Dispozičně bych udělal větší zádveří a nechal protáhnout střechu nad vchodem. Jinak jsem plně spokojen. RD Rýmařov rád doporučuji svým známým. Mám možnost pozorovat na sousedním pozemku stavbu domu, kterou zajišťuje jiná společnost. Je to malý bungalov a začali ho stavět na začátku dubna. Má být dokončen v září. Myslím, že více už není potřeba… Nevím, zda ještě někdy v životě budu stavět dům, ale pokud ano, rozhodně vím s kým.