Upravit stránku

Co říkáte na všechny ty plastové sáčky, lahve, obaly, které nám denně projdou pod rukama? A teď se rozhlédněte kolem sebe. Zjistíte, že 8 z 10 věcí je vyrobených alespoň částečně z plastu. Nemáte toho už dost? Co takhle se otevřít novému (vlastně starému, tradičnímu) směru a nahradit plast přírodními materiály. Celý svět asi nezměníte, ale tím, že začnete, můžete inspirovat ostatní. A kde jinde začít než u svého bydlení

Vyměňte plast za dřevo

Zbavit se plastu nebo alespoň zmírnit jeho používání, je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíme udělat pro záchranu planety. Přitom je to poměrně jednoduché. Nahradíme plast tradičními materiály. Dřevo je snadno dostupné, zdravé, příjemné na omak a vypadá výborně!

Inspirujte se dřevem a využijte ho v interiéru

První, ale obrovský krok je změna celého bydlení. Přestěhujte se z betonového paneláku či silikátového domu do nové, zdravé dřevostavby. Rámy dřevostaveb vyrábíme ze smrkového dřeva, které pochází z jesenických lesů. Jsou opláštěné sádrovláknitými deskami Fermacell. Rám je vyplněný minerální vatou (vstupními surovinami pro výrobu vaty jsou sklo a písek). V domě je celoročně příjemné, a hlavně zdravé mikroklima, což ocení nejen alergici a astmatici.

Dejte starému nábytku mladou duši

Nový nábytek z masivního dřeva je poměrně drahý, a ne každý si může dovolit do něj investovat. Ale nezoufejte! Koukněte se třeba k babičce na půdu nebo obejděte pár bazarů. Dřevo vydrží desítky let, takže stačí, abyste mu dali nový kabát, a bude ozdobou interiéru. Většina nábytku je dnes bohužel vyrobená ze slepovaných desek imitujících dřevo, je plná lepidel a chemikálií. U masivního dřeva máte jistotu, že si domů pořizujete originální, kvalitní kousek.

Nezatracujte ani dřevěné dekorace. Jsou skutečně kouzelné! Taková obyčejná březová větev nebo svíčka ve vyřezaném polínku vypadá výborně. Pozornost každé návštěvy určitě upoutají dřevěné hodiny. Dominantou interiéru se stane i závěsné houpací křeslo vyrobené z čistě přírodních materiálů – režného plátna, bavlněného lana, bukového dřeva, kůže a kovu.

Dřevěné mohou být i módní doplňky. Třeba dřevěný motýlek nebo dřevěné hodiny dodají každému muži na šarmu. 

Další tipy, jak zařadit dřevo do Vašeho života:

  • Vyměňte plastové figurky superhrdinů a umělé panenky za tradiční dřevěné a látkové hračky. Jsou stejně zábavné a dětem poskytují mnohem více prostoru pro fantazii.  
  • Uklízejte dřevěným náčiním. Smeták nemusí být vždycky jenom umělý, stejně tak kartáč nebo koště. 
  • Nahraďte plastové misky a kelímky v kuchyni sklem, keramikou a dřevem. Zjistěte si, jestli ve Vašem městě neotevřeli tzv. Bezobalový obchod. Nekupujte ovoce balené v igelitu. Na nákup noste látkovou tašku nebo síťovku. 

Věděli jste, že…

  • Jeden bambusový zubní kartáček nahradí čtyři plastové kartáčky?
  • Jedna látková taška zastane 170 plastových tašek.
  • Jedna látková utěrka vydrží stejně jako 7 300 papírových utěrek.

Důvodů, proč vyměnit plasty za dřevo a další přírodní materiály, je spousta. I kdybyste si našli jen jeden důvod, stojí za to kvůli němu začít.