Upravit stránku

Pokud jste rádi venku, můžete si zřídit příjemné posezení na terase. Terasa je přímo přilehlá k domu, a proto může sloužit jako venkovní obývací pokoj s jídelnou. Z jakých materiálů můžete terasu vybudovat a co dalšího byste měli brát v úvahu, se dozvíte v našem článku.

 

Betonová terasa je stálicí českých zahrad

Důvody, proč jsou zděné nebo betonové terasy v našich krajích oblíbené, jsou jasné. Zděná terasa je pevná, odolná a stabilní. A pokud je dobře udělaná, bez dalších úprav vydrží řadu let. Dříve se tato vyzdívka obvykle obkládala dlažbou. Do tohoto kroku už se raději nikdo moc nepouští. Obložení keramickou dlažbou je totiž velmi nepraktické — v létě je dlažba rozpálená a v zimě se mění v nebezpečné kluziště.

Pokud na obložení zděné terasy trváte, zvolte obklady, které jsou pro použití v exteriéru určené. Odolají změnám počasí a mají protiskluzový povrch. Nebo můžete terasu obložit kamenným obkladem, který je aktuálně velmi trendy. A přitom působí mnohem přirozeněji, než kupovaný obklad. Chybu rozhodně neuděláte ani když necháte beton přiznaný. Jen ho opatřete ochranným nátěrem. 

KUBIS 632

Návrat k přírodním dekorům

Velkým trendem současnosti je návrat k přírodním materiálům a dekorům, které jsou ve vašem okolí. S tímto vlivem se navracejí i kamenné terasy z nerostů, které se běžně vyskytují v naší krajině. Oblíbeným a cenově dostupným materiálem je například pískovec, ale využít můžete také mramor, žulu, křemen nebo vápenec. Výběr kamene záleží na vašem vkusu a finančních možnostech. My ale doporučujeme držet se materiálů, které budou navazovat na vaši stavbu a krajinu, ve které žijete.

Dřevěná klasika

Terasy ze dřeva jsou krásné a příjemné na každém kroku. Hodí se téměř ke každé stavbě a krásně splývají s krajinou. Obvyklými materiály jsou opět dřeviny, které jsou místní a máte je na dosah ruky. Můžete samozřejmě zvolit terasu z tvrdého nebo tropického dřeva, ale počítejte s tím, že jde o nemalou investici. Životnost dřevěné terasy je okolo 10 let a to jen při pravidelné a důkladné péči mořením, impregnací a další údržbou.

Dřevěná terasa skvěle zapadne k domu i okolí
Dřevoplast vypadá pěkně a nevyžaduje péči

Dřevoplast — dřevěný na pohled, nenáročný na údržbu

Pokud se Vám dřevěné terasy líbí na pohled, ale péče o ně je pro Vás příliš náročná, nemusíte se své představy hned vzdát. Zvolte pro svou terasu materiál WPC, tedy dřevoplast. Dřevoplast vypadá jako dřevo, zároveň je mnohem odolnější a dokáže se vypořádat s měnícími se povětrnostními podmínkami. Dřevoplast také netvoří třísky, což ocení psí mazlíčci i malé děti. Jako u všech materiálů si pohlídejte kvalitní provedení dřevoplastu. Ideální složení WPC desek je 60 % namletého dřeva a 40 % HDPE (ekologický polymer). S tímto poměrem vám terasa vydrží až 50 let.

Aby na vás nepršelo

Terasa je přilehlá k rodinnému domu, takže můžete vždy rychle vše sklidit a utéct se schovat před deštěm. Nemusíte být ale limitovaní počasím, stačí si zvolit vhodné zastřešení. Na výběr máte pevné i rolovací markýzy, které odolají nejen dešti, ale odcloní i sluneční paprsky. U posuvných variant můžete přímo regulovat, jak moc chcete mít terasu uzavřenou, či naopak odkrytou.

V zastřešené terase můžete odpočívat i za deště

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál terasy, věříme, že si na ni užijete pěkné a pohodové dny s rodinou i svými přáteli.