Upravit stránku

Oheň byl v dávných dobách součástí každého obydlí. Dával lidem nejen teplo, ale také umožňoval přípravu jídla. Symbolizoval život. Proto v každém starém domě a chalupě najdete krb nebo krbová kamna.  

Dnes už doma nutně oheň nepotřebujeme. Stále nás ale láká, vzbuzuje v nás pocit pohody, bezpečí, útulnosti. Dodává domu jedinečnou atmosféru, kterou nevynahradí ani všechny radiátory světa. Proto není divu, že pořizovat si krb nebo krbová kamna do moderního, energeticky úsporného domu, je stále v kurzu

Jaký krb vybrat do dřevostavby?

V českých luzích a hájích jen těžko najdete krby s otevřeným ohništěm. Ty jsou populární hlavně v Americe. Je na ně sice krásný pohled, ale… Mají velmi nízkou účinnost, ohřejete se, jen když budete sedět těsně před ohněm, teplo do vzduchu předává otevřený krb jen minimálně. Navíc v nich protopíte hodně dřeva. Do domu tyto krby rozhodně nedoporučujeme, protože představují poměrně vysoké riziko požáru. Oheň musí být pod neustálým dohledem, proto jsou otevřené krby dost nepraktické. 

Mnohem lepším způsobem, jak si doma užít pohled na oheň, a ještě vytopit klidně celý dům, jsou krbové vložky a krbová kamna. Mají velmi vysokou účinnost a v kombinaci s dalšími systémy (např. teplovodní nebo vzduchové rozvody) zvládnou s přehledem vytopit celý dům. Romantika potěší plápolající oheň a praskání dřeva, praktika zase nízké náklady na vytápění. 

Krbová kamna v domě LARGO 98

Rozdíl mezi krbovými kamny a krbovou vložkou

  • Krbová vložka - na první pohled vypadá stejně jako klasický otevřený krb, akorát že oheň je za sklem. Je tedy mnohem bezpečnější. Krbová vložka vyžaduje tzv. obestavbu – z cihel, porobetonu nebo si můžete koupit celou stavebnici, která podstatně zjednoduší obestavbu vložky.   
  • Krbová kamna nevyžadují téměř žádné stavební práce. Také většinou nezaberou tolik místa jako obezděná krbová vložka. Výhodou je, že skoro z celého povrchu kamen sálá teplo, které příjemně ohřívá vzduch. 

Jak krbovou vložku, tak kamna, můžete napojit na další systémy a zajistit tak efektivnější vytápění celého domu.

Krby a krbová kamna jsou velmi výrazným designovým prvkem celého domu. Pokud se Vám jedná právě o design, budou pro Vás vhodnější krbové vložky, které umožňují obestavbu v nejrůznějších stylech. 

Krb jako zdroj vytápění

Krb nebo krbovou vložku doporučujeme spíše jako sekundární vytápění. Určitě byste v domě měli mít ještě klasické topení na elektřinu, plyn nebo tepelné čerpadlo. Pokud má krb sloužit nejen na okrasu, ale také plnit svůj účel, je velmi důležitý jeho výkon. Ten si vždy nechte spočítat zkušeným topenářem. Mohlo by se totiž stát, že pořídíte příliš výkonný krb, a tak budete zbytečně přetápět a spalovat příliš dřeva.
Krbová vložka