Upravit stránku

Každá stavba je tak kvalitní, jak kvalitní je její střecha. Střecha je jednou z největších a nejdůležitějších investic do Vašeho obydlí. Bude Vám sloužit po několik generací a dodá korunu celkovému vzhledu domu.

Na střechu jsou kladeny velké nároky, proto se o ni zajímá i stavební úřad. Kromě to, že by Vás měla ochránit před deštěm, musí střecha ladit s domem a také zapadnout do místního koloritu

Naštěstí v RD Rýmařov se umíme přizpůsobit všem požadavkům - těm Vašim i stavebního úřadu.

Dřevostavba KUBIS 632

Jakou střešní konstrukci si vyberete?

Každá střecha má svou funkci - chrání domov před klimatickými jevy a odvádí dešťovou vodu, kterou pak můžeme nadále využívat. Aby všechno vydržela a nezradila nás za žádné situace, musí střechu vždy navrhovat odborník. Každá střecha má svou podrobnou projektovou dokumentaci, ze které je jasné přesné rozvržení konstrukce. Najdete tu i výpočty zatížení střechy sněhem apod.

Každá řada našich dřevostaveb má specificky řešenou konstrukci střechy, jak si můžete prohlédnout zde. Většina má obytné podkroví, řada bungalovů LARGO pak umožňuje vytvořit částečně pochozí půdu, která poslouží na příklad pro uskladnění sezónních věcí. Každá naše dřevostavba má v typové podobě svou konstrukci střechy, ale pokud budete Vy nebo stavební úřad požadovat změnu typu střechy, naši projektanti dokumentaci samozřejmě upraví.

Pultová střecha

Pultová střecha — konstrukčně jednoduchá, vzhledem elegantní

V současnosti je tato střecha velmi moderní. Má jednoduchý tvar, je konstrukčně nenáročná a realizace je rychlá.

Tuto střechu můžete vidět na dřevostavbách KUBIS 88 a KUBIS VARIO. Výhodou je, že podkroví není snížené. Výběr střešní krytiny se pak odvíjí od sklonu střechy samotné.

Sedlová střecha — tradice, která neomrzí

Tento typ střechy je v našich končinách nejvyužívanější. Hodí se především pro stavby s obdélníkovým půdorysem, kde chceme štít.

Sedlová střecha umožňuje typické obytné podkroví se šikmými stropy. Sklon střechy však musí být zvolen citlivě, aby podkroví nebylo stísněné.

Využíváme ji pro domy KUBIS a NOVA.

Sedlová střecha
Valbová střecha

Valbová střecha — když je variabilita na prvním místě

Valbová střecha má na rozdíl od sedlové na obou koncích místo štítů šikmé roviny neboli valby.

Tato střecha je velmi variabilní. Využívá se jak pro domy s obdélníkovým, tak se čtvercovým půdorysem, nebo s půdorysem ve tvaru písmene L. Na tento typ střechy jsou vhodné všechny typy pokrytí. 

Valbovou střechu mají například domy LARGO.

Každá naše dřevostavba má v typové podobě svou konstrukci střechy, ale pokud budete Vy nebo stavební úřad požadovat změnu typu střechy, naši projektanti dokumentaci samozřejmě upraví.

Na barvě záleží

Pokud jste si již vybrali konstrukci střechy, následuje druhý krok, a to výběr střešní krytiny. Máte mnoho možností, ale opět zde platí pravidlo — šetřit se nevyplácí. Pokud byste vyšli na nejbližší vyhlídku a rozhlédli se po kraji, bude Vám hned jasné, jaká barva střechy v našich končinách převládá. Klasické oranžové odstíny v podobě cihlových tašek jsou zde hojně zastoupeny.

Na českých střechách se však začínají objevovat i jiné barvy. Betonové tašky jsou vyrobeny ze směsi křemičitého písku, cementu a pigmentů, které mají za následek celkovou barvu střešní krytiny. Tato střešní krytina má obsáhlou barevnou škálu. Od šedé, kontroverzní černé až po méně známou bílou, ale i další barvy.

Pokud se rozhodnete pro barevnou střechu, nezapomínejte na její tepelně izolační vlastnosti. Černá střecha, ačkoliv je nádherná, dostatečně neodráží sluneční paprsky. Tuto funkci bílá střecha zvládne hravě, ale jak dlouho zůstane opravdu bílá? Déšť, prach, lišejník a běžné nečistoty zanedlouho střešní krytinu promění.

Barva střešní krytiny

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv barvu, střecha by měla doplnit celkový vzhled domu i celé zástavby.