Upravit stránku

Milujete barvy a chcete si je dopřát i ve své nové dřevostavbě? Myslete na to, že při výběru barev je potřeba dodržovat určitá pravidla. Volba barev totiž ovlivní kromě celkového vzhledu bydlení také Vaši náladu.

Někdo dává přednost tapetám, protože jsou praktické zejména díky své omyvatelnosti. Jiní si oblíbili rovné zdi s bílou či barevnou výmalbou, příjemným prvkem jsou také kamenné obklady. Fantazii se meze nekladou a je jen na Vás, jestli dáte přednost obyčejné bílé výmalbě, nebo si s designem stěn více pohrajete.

Modrá výmalba ložnice

Každá místnost si žádá jinou barvu

Poslední vrstvu interiérových zdí tvoří cementovláknité desky, které si žádají finální povrchovou úpravu. Tyto desky nabízí řadu možností povrchových úprav. Sami si tedy musíte položit otázku, v jakém stylu chcete své bydlení doladit. Jaké barvy se na zdech Vašeho vysněného domu budou nejvíce vyjímat? Ve kterých místnostech se spolehnout na obklady? Podíváme se na to, jaké barvy či obklady se hodí do kterých místností.

Podle teploty dělíme barvy na teplé a chladné. Při výběru barev musíme myslet na to, že každá barva má své specifické vlastnosti. Jedna barva se hodí do kuchyně, protože podporuje chuť k jídlu, jiná do ložnice, protože působí relaxačně.

  • Studené barvy působí klidným dojmem a podporují soustředěnost, ale i relaxaci. Jsou ideální volbou do pracovny, ložnice, na chodbu a do koupelny. Studeným barvám dominuje především modrá, zelená či fialová. 
  • Teplé barvy jsou povzbudivé, veselé a stimulující. Skvěle se hodí do kuchyně, obývacího pokoje i dětského pokoje. Mezi teplé barvy patří například červená, žlutá nebo oranžová.
  • Příliš syté barvy v nás vyvolávají rušivý dojem. Lepší je vsadit na jemnější barevné tóny výmalby a případně doladit místnost výraznějšími doplňky.
  • Pokud chcete některé místnosti opticky zvětšit, můžete si hrát se světlými a tmavými odstíny. Malou místnost opticky zvětší světlý odstín výmalby, rozlehlou místnost zmenší tmavší tón.
Červená výmalba kuchyně

Kam s obklady?

Obklady jsou dnes většinou naprostou samozřejmostí v koupelně, na wc a v kuchyni. Pokud tedy mluvíme o těch klasických obkladových dlaždičkách v nejrůznějších barvách, velikostech a provedeních. Potom ale na scénu přichází i jiné obklady – kamenné či dřevěné. Rozhodně bychom je neměli opomíjet, protože elegantně doplní celkový vzhled bydlení. 

  • Dřevěné obklady jsou ideální součástí venkovní fasády domu, kamenné zase krásně doladí některé místnosti, například chodbu nebo obývací pokoj.
  • Kamenné obklady se vyrábí ve více provedeních, mezi ty nejčastější patří kamenné obklady z betonu a umělé kamenné obložení ze sádry.
  • Nesmíme opomenout ani betonovou imitaci dřeva, která v interiéru vypadá také velmi vkusně.

Obkladem nebo výraznější barvou můžete doplnit pouze jednu stěnu v místnosti. Zvolený design stěnu oživí a dodá šmrnc celému pokoji.