Upravit stránku
Češi stavějí rodinné domy čím dál častěji, oproti roku 2014 se vloni postavilo o 10 % více domů. Není tedy divu, že se chystá novela zákona, která zjednoduší stavební zákon především drobným stavebníkům. A rozhodně bylo na čase. Cesta ke zdárnému konci, v tomto případě ke kolaudaci, totiž dokáže být pořádně spletitá. Co se tedy chystá?

Stavba rodinného domu bez stavebního povolení

Doposud každá stavba se zastavěnou plochou nad 150 m2 vyžadovala stavební povolení. Díky novele zákona se budou moci stavět rodinné domy pouze na ohlášení. A čím se od sebe vlastně liší ohlášení stavby a stavební povolení? Vyžadují sice stejné dokumenty, ale tzv. ohlášku vyřídí stavební úřad mnohem rychleji (do 30 dnů). Na stavební povolení byste přitom mohli čekat klidně několik měsíců. Také poplatek za ohlášení stavby je nižší (2 000 Kč).

Uleví se tak spoustě drobných stavebníků, kteří už nebudou muset počítat každý metr, aby se vešli do ohlášení stavby. I když většina rodin dnes dává přednost menším, energeticky úspornějším domům. Bez obav si ale k domu můžete připojit třeba garáž nebo terasu a stále bude stačit jen ohlášení stavby.

Zahradní stavby bez jednání s úřady

Zjednodušení přichází i v případě realizací drobných staveb na zahradě. Zatímco teď musíte ohlašovat i stavbu plotu, skleníku nebo bazénu, novela tuto povinnost zruší. Na stavbu plotu už nebudete potřebovat souhlas sousedů. Pokud nebude vyšší než dva metry, jednoduše si ho postavíte, kde chcete.


Jak se tato novela dotkne stavebních firem? Nijak zásadně, novelu pocítí především drobní stavebníci.