Upravit stránku

Rozhodli jsme se pravidelně přispívat do našeho RD magazínu články o dřevu. Dřevo je totiž velmi důležitou surovinou nejen pro stavbu montovaných domů. Ročně přibyde v České republice o 3 miliony kubíků více dřeva, než spotřebujeme. Naším cílem je využít maximálně jeho potenciál. První článek je z pera toho nejpovolanějšího – Rýmařovského Václava.


Cítíte tu vůni? To je dřevo. Nic tak krásně nevoní. Jak to, že si toho všimlo zatím tak málo lidí? Vždyť dřevo je základní surovinou, kterou naši předkové využívali ke stavbě obydlí již před mnoha tisíci lety. Moc dobře věděli, jak užitečný materiál to je. Byl ho dostatek, snadno se zpracovávalo a chránilo je před deštěm i mrazem. Tak trochu jsme na to ale zapomněli a raději dnes stavíme z prefabrikátů. Prý mají delší životnost. A co ty roubenky, které stojí v horách přes sto let?

V RD Rýmařov víme už dávno, že dřevo je prostě nenahraditelné. Přišli jsme na to už před 40 lety, kdy jsem vlastně vznikl i já, Rýmařovský Václav. Tenkrát jsem byl ještě v plenkách, když se začaly stavět okály. Byla to novinka. My jsme se ale v podstatě pouze vrátili k tradici.

Dřevo je naše láska. Tady u nás, v Jeseníkách, jsme dřevem obklopeni a moc dobře víme, jak s ním nakládat. Chceme, aby to zjistili i v dalších krajích naší vlasti, a dokonce i v zahraničí. Přidali jsme se proto do sdružení MSDK – Moravskoslezského dřevařského klastru, kde s dalšími firmami usilujeme o růst dřevozpracujícího sektoru. Také se podílíme na zajímavých akcích, jako jsou například tradiční Myslivecko-lesnické dny pořádané každé 2 roky v Rýmařově.

Když do něj ťuknete, zvoní. Když k němu čichnete, voní. Když jste v lese, vrže a šumí. Může být malované, vyřezávané nebo jen tak surové. Pokaždé vypadá jinak a díky letokruhům je každý kus originál. Vyrábí se z něj hračky, nábytek i domy. Co je to? Vzpomeňte si, kdy jste se poprvé setkali se dřevem. Postýlka? Houpací kůň? Kostky? A co taková klasika, jako je tahací kačer? Vztah ke dřevu si zkrátka pěstujeme už od dětství a v dospělosti bychom se ho rozhodně neměli vzdávat.

Tak takhle to vidí Rýmařovský Václav. A co Vy? Jaký je Váš vztah ke dřevu? V dalším díle našeho miniseriálu se seznámíte se dřevem, které používáme při výrobě rýmařovských dřevostaveb. Stromy z Jeseníků dávají duši nejen domkům v ČR, ale také po celé Evropě.