Upravit stránku

Téměř každý moderní rodinný dům má dnes terasu. Vnímáme ji jako místo, kde odpočíváme, bavíme se s přáteli, trávíme tu volné chvíle... Méně lidí ale vnímá potenciál obyčejné terasy. Může z ní totiž snadno vytvořit další obytný prostor domu, který bude sloužit dokonce i v zimě. Stačí vědět, jak na to.

Dřevostavby z našeho katalogu domů jsou na vybudování terasy, případně pergoly, připraveny. Mají velká francouzská okna, která většinou spojují obývací pokoj s terasou.

Začněte správným umístěním

Abyste mohli terasu s pergolou využívat po většinu roku, je nutné správně ji umístit v závislosti na světových stranách. To řešíme již v projektové dokumentaci, konkrétně v situaci neboli usazení domu na pozemek. Ideální pergola je orientovaná na jihozápad či západ. Po většinu dne jste ukrytí před přímým sluncem a teprve, když slunce zapadá, svítí do pergoly. Pergolu je nevhodné situovat na sever nebo na východ (tam by vám sloužila jenom na prosluněné snídaně a to jen omezenou část roku).

Jak vyšperkovat obyčejnou terasu

Pokud se chcete na terase schovat před slunkem, deštěm a větrem, nechte si postavit pergolu. Máte na výběr z tradičních dřevěných pergol či moderních hliníkových. Výhodou hliníkových pergol je, že nepotřebují žádnou údržbu.

K pergolám rozhodně doporučujeme pohyblivou střechu. Ne vždy totiž chcete sedět ve stínu. Na jaře a na podzim rádi nachytáte nějaké sluníčko. V takových případech stačí stisknout tlačítko a střechu si úplně stáhnout nebo zastavit v poloze, která Vám vyhovuje. Ještě komfortnější jsou tzv. bioklimatické pergoly, jejichž střecha je tvořená z jednotlivých lamel. Lamely si naklápíte a regulujete si tak intenzitu slunečních paprsků.

Když nechcete zrovna pergolu...

Zpříjemnit si posezení na terase můžete ale i bez pergoly. Kazetové markýzy nejsou tak finančně náročné a vydrží klidně i 20 let. Navinutá látka se vždy schová do hliníkového boxu, který ji chrání před znečištěním, deštěm a mrazem.