Upravit stránku

Máme tu další díl našeho miniseriálu a s ním také slíbené a tolik diskutované téma. Jaké dřevo se využívá na stavbu rýmařovských domů a kolik ho vlastně spotřebujeme? Je vůbec stavba montovaných domů ze dřeva ekologická?

To je jen pár otázek, které se honí hlavou těm, kteří jsou k dřevostavbám stále ještě skeptičtí. Tak čtěte dál, třeba změníte názor.

Tak jak je to s tou dřevostavbou? Je vůbec ze dřeva?

Zlí jazykové tvrdí, že dnešní moderní dřevostavby viděly dřevo jenom z dálky. Omyl. Nepleťte si pojmy. Rýmařovské domky se řadí mezi tzv. rámové dřevostavby. Nosnou konstrukci stěny tvoří dřevěné hranoly opláštěné sádrovkláknitou deskou, která zabraňuje tvarovým změnám dřeva. Takže odpověď na otázku, zda jsou naše domky ze dřeva, zní ANO. Dřevo je součástí každé stěny domu, který opouští výrobní halu v Rýmařově.

A jsou jenom ze dřeva? Samozřejmě ne, nestavíme sruby. Gró našich domků spočívá v absolutní vyváženosti smrkového dřeva a moderních materiálů. Konstrukce z vysušeného dřeva díky těmto materiálům již nepracuje a nepraská. Její životnost převyšuje 100 let.

Při výrobě domů maximálně využíváme lokální zdroje

Zásoby dřeva se každoročně zvyšují o 3 miliony m3, což je důkaz toho, že dostatečně nevyužíváme jeho potenciálu. O podporu využívání dřeva jako domácí a obnovitelné suroviny se stará Dřevo pro život, první nadace svého druhu v ČR. Pro stavbu našich domů využíváme především smrkové dřevo z jesenických lesů. Přidaná hodnota tak zůstává „doma“ – stavíme z českého dřeva v České republice. To má samozřejmě příznivý vliv na dopravu materiálu, zaměstnanost a především i na koncovou cenu domů.

A u mystiky ještě chvíli zůstaneme. Už v dávných dobách, kdy bylo dřevo zcela přirozenou surovinou pro stavbu různých typů obydlí, lidé věděli, kdy mají dřevo těžit. Nejvhodnějším obdobím pro kácení stromů je zima (listopad-leden), kdy stromy tzv. spí.

Vytěžené dřevo je kvalitnější, nezapařuje se, nemodrá a je odolnější vůči plísním a houbám. A kdy získáte to nejlepší dřevo? V zimě za novoluní. Měsíc totiž vytahuje ze stromů a rostlin vodu a je v této době nejméně v míze.