Upravit stránku

Dřevo zažívá v posledních letech ve stavebnictví skutečně nebývalý rozvoj. Na oblibě získalo především díky tomu, že dřevostavby jsou velmi rychle postavené, mají kvalitní parametry srovnatelné (mnohdy i lepší) se zděnými konstrukcemi, jsou energeticky úsporné a spolehlivé.

Může se tedy dřevo, jako stavební materiál, v rámci stavebních technologií dále rozvíjet? V České republice je aktivní řada inovativních programů, pojďme se podívat, jaké to jsou.

Inovační centra a programy pro rozvoj dřeva ve stavebnictví

Nejdůležitější vývojové aktivity jsou soustředěné na pracovišti ČVUT UCEEB v Buštěhradě. Další pracoviště vybudoval Národní dřevařský klastr při fakultě VŠB v Ostravě. V současnosti jsou aktivní programy zaměřené hlavně na využití dřeva v rámci Smart Region a Smart home.

  • Program Smart home řeší problematiku kombinací dřeva a betonu. Odborníci sledují, jak se chová dřevo v reálných podmínkách (jeho statické i konstrukční parametry).
  • Program Smart region sleduje zatížení regionů z hlediska životního prostředí, energetického, odpadového a vodního hospodářství. Dřevo tu má roli základního stavebního prvku a sklízí úspěchy nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zajímavým aktuálním projektem je také MORE CONNECT, do kterého se zapojuje 8 evropských zemí. Řeší hlavně oblast zateplovacích panelů, a to především pro rekonstrukce bytových jednotek v západní Evropě. Například v Holandsku je na rekonstrukci připraveno neuvěřitelných 2,5 milionu bytů.

Flexibilní stavební systém na bázi dřeva a vysokohodnotného betonu pro energeticky efektivní domy. Tak se jmenuje další projekt, jehož cílem je vytvořit flexibilní stavební systém pro výstavbu bytových domů nové generace. Tyto domy budou využívat lehké nenosné konstrukce na bázi dřeva a subtilních nosných konstrukcí na bázi betonu. Na tento projekt navazuje další s cílem diagnostikovat tepelně technické vlastnosti dřevěných konstrukcí a vnitřního prostředí za daných podmínek v rozdílných lokalitách ČR. Na základě získaných dat pak odborníci ze Zemědělské univerzity v Suchdole a elektrotechnické fakulty ČVUT stanoví optimální tloušťku tepelného pláště.