Upravit stránku

I když nás mráz zatím šetří, topná sezóna je v plném proudu. Zvyšující se ceny energií jdou ruku v ruce s našimi zvyšujícími se nároky na energetickou úsporu domů. Zajímají nás hlavně minimální náklady na provoz domácnosti, důležitou roli hraje i komfort.

Základem je efektivní systém vytápění

Pokud doma dosud topíte 15 let starým kotlem, je na čase ho vyměnit. Investujte do moderních kotlů, které spotřebují až o 30 % méně energie. Úspory jsou ihned znát. Nejvyšší účinnosti dosahují kondenzační plynové kotle a moderní elektrokotle.

V rýmařovských dřevostavbách využíváme také efektivní podlahové vytápění, díky kterému topíte v bytě průměrně o 3-4 oC méně. Tzv. tepelné pohody tak dosáhnete již při 20 oC (pro srovnání - při topení klasickými radiátory nastává tepelná pohoda až při 24 oC).

Tipy pro ještě vyšší energetickou úsporu

  • Nepřetápějte. Pohybovat se v neustále přetopeném bytě je velmi vyčerpávající a Vy se tak budete rychle cítit unavení. V ložnici postačí mít na spaní kolem 18 oC.
  • Používejte moderní termostaty k nastavení teploty v bytě. Po dobu nepřítomnosti místnosti temperujte asi na 17 oC, nejvíce topte večer.
  • Větrejte efektivně. Ideální je, pokud máte v domě vzduchotechniku. Naše dřevostavby jsou vybaveny inteligentním řízeným větráním, které Vám zajistí zdravé klima v domě po celý rok. Nepustí do domu vlhkost ani plíseň. Jestliže vzduchotechniku nemáte, větrejte nárazově a intenzivně po dobu cca 3 minut zhruba po 4 hodinách. Více o správném větrání v dřevostavbě si přečtěte v našem článku.
  • Jestliže vytápíte radiátory, dbejte na to, aby nebyly překryté záclonou nebo zastavěné nábytkem. Radiátory musíte také pravidelně odvzdušňovat. Stačí povolit odvzdušňovací ventil a počkat až vzduch z topného tělesa unikne.

Pořízením energeticky efektivní dřevostavby (RD Rýmařov Vám garantuje maximální spotřebu 60 kwh na m2 ročně) máte vyhráno. Díky prvotřídnímu složení stěny domu - sádrovláknitých desek Fermacell, tepelné izolaci a termofasády jsou Vaše výdaje za vytápění minimální. O velmi nízkých provozních nákladech se můžete dočíst například v rozhovoru s Martinem a Michaelou, kteří vlastní dům LOCUS 119 C.