Upravit stránku

Zavítáme k pětičlenné rodině na Bruntálsku, která již šestým rokem bydlí v dřevostavbě od RD Rýmařov. Jedná se o typový patrový dům, který jsme tehdy nabízeli v „limitované edici“. Dnes byste ho proto již v katalogu nenašli.

Jak sám majitel říká, návrh je zaujal svou komplexností a vnitřními dispozicemi. I když původně chtěli bungalov, stavební regulativy by jim nedovolily v přírodním parku Sovinecko postavit dům se sklonem střechy menším než 35°. Přesto je rodina s novým bydlením spokojená.

Příběh pana Pavla s rodinou

Pan Pavel s přítelkyní nejprve bydleli v bytě blízko Rýmařova. Se dvěma dětmi pak začali pomýšlet na bydlení v rodinném domě. A tak koupili pozemek uprostřed přírody, s nádherným výhledem. „Nechtěli jsme stísněný pozemek u města, kde nás budou štvát sousedi či frekventovaná silnice. Tuto lokalitu jsme si zamilovali a věděli jsme, že tu chceme žít už napořád. Do práce dojíždíme jen 10 km, rodinu máme na blízku. Pro nás naprosto ideální.“ Původně uvažovali o zděném domě, který by si stavěli postupně, ale po třetím dítěti názor změnili. Chtěli bydlet rychle a s co nejmenšími starostmi.

Majitelé si kupovali pouze svažitou louku, ze které museli vykácet pár stromů, vytvořit cestu a srovnat terén. Všechny sítě si na pozemku museli vybudovat, kanalizaci řeší čističkou odpadních vod. Základovou desku tehdy řešili s jinou firmou, čehož dnes pan Pavel lituje. „Při předání základové desky se samozřejmě objevily nedostatky, které bylo potřeba upravit, a i když jsme nějaké peníze ušetřili, tak teď už bych vše řešil jen s jednou firmou.“ Horní stavba na klíč pak trvala jen 18 dní.

Při výběru firmy majitelé zvažovali nejenom cenu, která byla v té době srovnatelná s konkurencí, ale také další faktory. Pro RD Rýmařov se rozhodli díky mnoha kladným referencím a blízkosti sídla.
Bývanie v drevostavbe RD Rýmařov
Bývanie v drevostavbe RD Rýmařov

Specifikace dřevostavby

Jak už jsme naznačili, jedná se o patrový dům s dispozicemi 5+kk. Disponuje dvěma koupelnami, praktickou technickou místností a garáží. Dům má zastřešený vstup. Centrální prostor tvoří obývací pokoj s kuchyňkým koutem, odkud vedou dvoje dveře na zahradu. Jak sám majitel říká, je velmi spokojený s oknem z kuchyně směrem k zastřešenému stání pro auto, protože když přiveze nákup, dává ho rovnou z auta do domu. Je nadšený také z centrálního vysavače.

Samozřejmě se ale najde i něco, co by dnes majitelé udělali trochu jinak. „Trochu mi chybí sklep, ale plánuji si ho ještě někde vybudovat ve svahu poblíž domu. Při konečné specifikaci domu jsme nechtěli, z důvodu financování úvěrem, příliš navyšovat cenu domu nadstandardními řešeními, což se odrazilo třeba na oknech. Jsou sice kvalitní s trojsklem, ale přeci jen tu hodně fouká a dnes bych možná volil vzhledem k filozofii domu okna pevnější a dřevěná.“

Plastové okná by dnes majitelia vymenili za drevená
Interiér domu

Vytápění a výdaje za provoz domu

V domech od RD Rýmařov jsou standardně moderní elektrické kotle. Pan Pavel si nechal udělat ještě přípravu na krbovou vložku včetně komínu. Nejdříve si pořídil horkovzduvzdušná kamna, s jejichž provozem však nebyl úplně spokojený (především z hlediska komfortu, v obýváku bylo přetopeno). Kamna vyměnil za teplovodní krbovou vložku, která funguje bezproblémově. V koupelnách má elektrické rohože, v obýváku s kuchyní je teplovodní podlahové topení napojené na kotel s kombinovaným bojlerem.

Tím, že primárně topíme dřevem, tak spotřebujeme asi 5 kubíků na rok, což je při dnešních cenách zhruba 600 Kč/měsíc. Zálohově pak platíme elektřinu 1700 Kč/měsíc. Celkové výdaje na energie jsou pak kolem 2300 Kč/měsíc.

Pan Pavel s rodinou má s bydlením v dřevostavbě jen ty nejlepší zkušenosti. Říká, že musíte hlavně narazit na šikovnou firmu a v ní lidi, kteří Vám pomohou už při výběru domu. „Pár věcí bych udělal jinak, ale určitě bych do toho šel znovu.