Upravit stránku

I když na podzim prší více než dost, dlouhodobě se celosvětově snižují zásoby spodní vody. A kdo chce u svého domečku rozkvetlou zahradu a pěkně zelený trávník, bez vydatného zalévání se přes léto zkrátka neobejde. 

Se stoupajícími cenami vodného se však takové zalévání může pořádně prodražit. Navíc zalévat pitnou vodou není ani trochu ekologické. Dešťová voda přitom zeleni svědčí nejvíce, protože neobsahuje chlor a soli! Využijte proto každou kapku, která spadne na střechu Vaší dřevostavby. Můžete ji použít dokonce i v domácnosti - například na splachování WC, praní nebo na doplnění vody do bazénu.

Jak dešťovou vodu zachytávat, uchovávat a následně využívat?

Jak hospodařit s dešťovou vodou?

Objevte potenciál dešťové vody

Zachytávání vody do sudů už dávno odzvonilo. Pokud to s využitím dešťové vody myslíte vážně, sud pod okapem Vám rozhodně stačit nebude. Zalijete jím maximálně pár truhlíků na okně. V dlouhých obdobích sucha bude brzo zet prázdnotou. Navíc se v letních vedrech voda rychle kazí, množí se v ní bakterie a zapáchá. Takovou vodou určitě zalévat nechcete. A o dalším využití nemůže být ani řeč.

Víte, že průměrná spotřeba vody v domácnosti činí 130 litrů na osobu za den? Nejvíce vody spotřebujeme na koupání, splachování WC a praní prádla. Právě na splachování a praní můžete využít dešťovou vodu.
Dešťová voda přitom hravě zvládne nahradit vodu z vodovodního řádu při praní, uklízení či splachování toalety. Má vysokou kvalitu a vyžaduje pouze minimální úpravy (filtraci) a systém, kterým rozvedete vodu do domu. Díky tomu ušetříte až 50 % spotřebované pitné vody, a tím samozřejmě výrazně snížíte výdaje spojené s provozem domácnosti. Takové chování je navíc velmi ekologické.

Dešťový program jako součást moderní domácnosti

Jak funguje inteligentní dešťový program? Voda ze střechy je okapy a potrubím svedena přes filtr do akumulační (retenční) nádrže. Automatická vodárna (čerpadlo) pak zajišťuje rozvod vody do domu. Součástí vodárny je další filtr pro zachycení jemných nečistot. Systém funguje automaticky - spíná, pokud je v nádrži dostatek vody. Pokud v ní dešťová voda není, do potrubí teče voda z vodovodního řádu.

Sladkovodní zdroje tvoří pouze 0,3 % vody na celé planetě. Je proto na místě s vodou šetřit, jak jen to jde. Jednou z cest je právě pořízení dešťového programu pro svou dřevostavbu. Aktuálně probíhá státní dotační program s názvem Dešťovka pro rodinné a bytové domy. Dešťovka má tři varianty podpory:

  • akumulace srážkové vody pro zálivku zahrady,
  • splachování WC a zálivku zahrady,
  • využití přečištěné odpadní vody s možným využíváním srážkové vody.

V každé této variantě můžete získat až 50% dotaci na celkové výdaje. Více o programu zjistíte na oficiálních stránkách Dešťovky.

Systém dešťové vody
Dotaci v rámci programu Dešťovka získali také Petr a Lenka, majitelé tohoto bungalovu. Vodu ze 7kubíkové nádrže využívají v létě na zalévání a v zimě na splachování WC a praní. Jak sám pan Petr říká, spočítal si návratnost investice do dešťovky na 7 let. Když perou dešťovou vodou, klesne jim spotřeba vody z řádu o 60 %!