Upravit stránku

Kvalitu bydlení neovlivňuje jenom tepelná pohoda nebo moderní vybavení. Často podceňované je osvětlení, které si ale zaslouží naši plnou pozornost. Protože nám dokáže ovlivnit celý den. To, jakou máme náladu, jak se cítíme, jestli jsme unavení, ospalí, veselí nebo výkonní. 

A tak jako ve všem, i v osvětlení platí, že nejchytřejší je příroda:  

  • Teplé světlo (žluté) v nás stimuluje tvorbu melatoninu, jenž navozuje klid.  
  • Studené světlo (bílé) zase tvorbu serotoninu, který nás povzbuzuje.  
  • Východ a západ slunce vydává teplé světlo, uklidňuje nás.  
  • V poledne je naopak nejvíce intenzivního, bílého světla, které nám dodává na výkonnosti.  

A jak to bylo dříve? 

Když se vrátíme o několik let zpátky, zjistíme, že jsme si doma svítili naprosto přirozeně. Měli jsme doma klasické žárovky s teplým světlem. Naopak v práci, kancelářích nebo třeba na chodbách úřadů a nemocnic byly zářivky, které vydávaly intenzivní bílé, studené světlo a udržovalo nás bdělé. 

Osvětlení v přirozeném rytmu
S příchodem úsporných LED svítidel jsme si ale tento přirozený rytmus dokonale rozhodili. Je nutné si uvědomit, že většinu dne trávíme zavření v budově a na denní světlo se dostaneme opravdu málo. Od rána do večera se tak koupeme v umělém světle, aniž bychom tušili, jaký na nás má vliv. A pak se divíme, že nemůžeme usnout nebo že je náš spánek nekvalitní.  

Pozor na kombinaci různých typů osvětlení

Honba za co nejúspornějšími, nejmodernějšími svítidly nás často dožene k tomu, že osvětlení až moc překombinujeme. Je velmi důležité (a vůbec ne jednoduché), v jakých místnostech bude teplé nebo studené světlo a s jakými barvami na stěnách je zkombinované. Do místností, které slouží k odpočinku (ložnice, obývák, dětské pokoje), patří teplé světlo. Tam, kde chceme podávat výkon, jako je třeba pracovna, by mělo být světlo studené. 
Osvětlení kuchyně

Ale máme pro Vás dobrou zprávu. Moderní domy jsou dnes často doslova nadupané hi-tech výbavou. Říká se tomu automatizace domácnosti, jejíž důležitou součástí je i osvětlení. Takové inteligentní domy pracují maximálně s přirozeným světlem. Že si to neumíte představit? Na příklad Vás ráno nevzbudí umělé světlo, které Vám téměř vypálí oči, ale automaticky se vytáhnou žaluzie a Vaše probuzení bude najednou mnohem příjemnější. Bude totiž přirozené. Inteligentní systém dokáže teplotu světla měnit i podle denní hodiny či Vašich konkrétních požadavků. 

Takový inteligentní dům musí ale být stoprocentně sehraný. Jedině do detailu propracovaný systém bude ochotně sloužit Vám, ne Vy jemu. Řada majitelů novostaveb se však snaží ušetřit a myslí si, že takovou automatizovanou domácnost vytvoří sami. Kamenem úrazu pak často bývá přílišné kombinování různých prvků a technologií v domě. Právě osvětlení je ukázkovým příkladem.