Upravit stránku

V našich dřevostavbách Vám nabízíme hned několik možností vytápění. Aby si každý mohl vybrat takové, které mu bude maximálně vyhovovat. Zdrojem vytápění může být například tepelné čerpadlo, plynové a elektro kotle nebo nejčastěji tepelné rohože. Samostatnou kapitolou jsou pak krby a krbová kamna.

V tomto článku se zaměříme na podlahové topení. Je moderní, úsporné, příjemné a v poslední době tudíž velmi oblíbené. Jediné, v čem Vás může trochu omezovat, je výběr podlahové krytiny. Jaká je pro něj nejvhodnější?

Jakou zvolit podlahu na podlahové topení?

Hlavní slovo má tepelný odpor

Podlahovou krytinu na podlahové topení vybíráme podle jednoduchého principu - čím nižší tepelný odpor krytina má, tím vhodnější pro topení je. Laicky řečeno musí podlaha propustit co nejvíce tepla. Většinou jsou podlahy s vyšším tepelným odporem silnější a mají více vrstev. Tepelný odpor je ale důležitý i u materiálu pod topením. Podlaha musí být dokonale izolovaná, aby teplo neunikalo dolů.

  • Keramická dlažba má nejnižší tepelný odpor 0,01 W/m2K.
  • Vinylová podlaha má odpor cca 0,02 W/m2K.
  • Tepelný odpor laminátu se liší podle konkrétního materiálu a typu pokládky od 0,04 až 0,07 W/m2K.
  • Nejvyšší tepelný odpor mají koberce, dřevěné a korkové podlahy.

Představujeme Vám ideální podlahu

Z uvedených hodnot jasně vyplývá, že ideální krytinou na podlahové topení je keramická dlažba. Má vysokou tepelnou vodivost a nejnižší tepelný odpor, dokonalá kombinace. Je ale třeba počítat i s lepidlem mezi dlažbou a podlahou, které mírně zvyšuje tepelný odpor, proto se používají speciální směsi vhodné právě na podlahové topení. 

Dlažba má ale jednu (pro někoho zcela zásadní) nevýhodu. Mimo topnou sezónu studí. Proto řada majitelů sahá po vinylu. Kromě nízkého tepelného odporu má i další výhody - je odolný, snadno se udržuje a je téměř k nerozeznání od pravého dřeva. 

V našich dřevostavbách často najdete kvalitní laminátové podlahy. Jsou příjemné na dotek a mimo topnou sezónu nestudí. Pokud je pokládáme na podlahové topení, je důležité dodržovat maximální výkon topení 100 W/m2, aby nedocházelo k tepelné roztažnosti podlahy.

Na podlahové topení určitě nedoporučujeme koberce, které větší část tepla pohltí a nepředají ho do místnosti. Pečlivě vybírejte i dřevěnou podlahu - na podlahovku jsou vhodné jen některé dřeviny a jedinou možnou pokládkou je lepení.