Upravit stránku

My Češi nejsme zvyklí stěhovat se za zaměstnáním několikrát za život, jak je to běžné třeba v Americe. I přesto je jistá migrace součástí našich životů. Cestujeme nejprve za vzděláním, z vesnic do městeček a z městeček do měst.

Když se ale rozhodneme budovat hnízdo, naše priority se pomalu změní a my začneme přemýšlet, kde se trvale usadit... Přichází zásadní otázka: Chci do města, nebo na vesnici? Obě varianty mají svá pro a proti.

Postavit dřevostavbu na vesnici nebo ve městě?

První krok a velké rozhodnutí

Táhne Vás to zpět do rodné vesničky nebo jste se narodili ve městě a za nic byste ho nevyměnili? Ať tak, či tak, přichází velmi důležitý krok. Výběr pozemku. Místa, kde možná strávíte většinu svého života. Kde vychováte děti a zestárnete. Proto byste měli pečlivě zvážit, jaké místo si pro svůj nový domov najdete.

Jak se co nejlépe rozhodnout? Vyzkoušejte náš postup:

  • Vezměte si papír a tužku a sepište si, co od svého bydliště očekáváte. Napište, co Vás napadne, v tuto chvíli ještě nemusíte dělat kompromisy. Vysněte si zkrátka svůj ideální domov. Máte hotovo? 
  • Teď se u každého vyjádření rozhodněte, jestli jde realizovat spíše ve městě, nebo na vesnici. Na příklad: Chci mít práci za rohem - město. Chci bydlet na samotě a mít co nejméně sousedů - vesnice. 
  • Kolik bodů získalo město a kolik vesnice? Nebo je to snad nerozhodně? Tento seznam Vám jasně ukáže, jaké jsou Vaše preference. A jakým směrem byste se při hledání pozemku pro svůj nový dům měli vydat.
Chcete bydlet na klidném místě, kousek od přírody?

Život na vesnici…

Je pravda, že na vesnici se většinou neobejdete bez auta. Při nakupování musíte více plánovat, protože když něco zapomenete, nemáte možnost skočit přes ulici do obchodu. Myslete také na své děti. Pravděpodobně budou muset dříve či později do školy dojíždět. Pro Vás to tedy znamená nejen vozit je na kroužky, ale také za kamarády.

Pokud si však rádi poklábosíte se sousedy, chcete se podílet na tvarování místa, kde žijete nebo pořádat společenské akce, na vesnici si přijdete na své. A co teprve ten klid. Ale nezapomeňte, že starousedlíci jsou zvyklí pracovat na zahradě i v neděli, takže sem tam Vás možná v rozjímání u bazénu vyruší sekačka nebo pila. Ale to je přece kouzlo vesnice.

Je život ve městě pro Vás?

…a ve městě

Ve městě to máte všude kousek. Chytla Vás v osm večer chuť na čokoládu? Jednoduché, skočíte si do večerky naproti. Napíšou Vám známí, že se za hodinku sejdete na skleničku ve Vaší oblíbené vinárně. Jasně, že jdete. A ke všemu nemusíte řešit, kdo řídí. Vždyť MHD jezdí každých pár minut.

Děti jsou samostatnější a nejsou tak závislé na Vašem odvozu. Pro Vás to samozřejmě znamená více času sami pro sebe.

Město má ale samozřejmě i své nevýhody. Je anonymní, je rušné a nikdy nespí. Pro někoho to jsou však také benefity. Náklady na bydlení jsou v něm o něco vyšší - ať už nájmy, nebo ceny pozemků. 

Opravdu je v tom takový rozdíl?

Žijeme v digitálním věku a pokrytí internetem je opravdu husté. Většinu věcí si zařídíte z domova, aniž byste museli někam jezdit. Díky tomu se rozdíly mezi městem a vesnicí dost stírají. Rozhodně se nemusíte bát, že byste snad na vesnici byli odříznutí od zbytku světa.

Že si neumíte představit svůj život bez města? Bez možnosti se sebrat a za 10 minut být v kavárně, v kině, ve škole, v práci? Pokud však toužíte po rodinném domě, budete zklamaní. Museli byste mít obrovské štěstí, abyste sehnali volnou parcelu blízko centra. Může se stát, že někdo bude prodávat zahradu u svého staršího domu, ale připravte se na velký boj. O tyto pozemky je velký zájem, s nímž je samozřejmě spojená i jejich cena. Porozhlédněte se spíše po stavebních pozemcích na okraji města. Představují ideální kompromis mezi rušným městem a klidnou vesnicí.