Upravit stránku

Od topného systému v domě očekáváme, že jeho pořízení nebude stát majlant, zároveň bude mít úsporný provoz a jeho ovládání bude co nejkomfortnější. Jednou z možností, která všechna tato kritéria splňuje, je vytápění elektřinou.

Je ale velmi důležité, jaký dům vytápíte. Elektřina jako hlavní zdroj vytápění je vhodná do moderních, úsporných novostaveb. Do starších domů s vysokými tepelnými ztrátami ji nedoporučujeme.

Vytápění elektřinou

Proč zvolit elektřinu pro vytápění Vašeho domu

Pokud je dům dobře zateplený a jeho tepelné ztráty jsou opravdu nízké, není potřeba mít vysoce výkonné vytápění. A přesně v tuto chvíli přichází na scénu elektrické vytápění, které je velmi ekonomické zejména díky možnosti využít dvoutarifní sazby elektrické energie. Provoz všech spotřebičů v domácnosti pak vychází levněji.

Další výhodou vytápění elektřinou je snadné napojení na síť. Zatímco elektrická přípojka se nachází na každém pozemku, o plynové přípojce toto říci nelze. 

Elektřinu doporučujeme v kombinaci s podlahovým topením. V takovém případě máte možnost zvolit:

  • Teplovodní podlahové topení v kombinaci s úsporným elektrokotlem. Teplota vody kolující v otopných trubkách je nízká, neohřívá se na tolik stupňů jako v klasických radiátorech. Díky tomu je tento způsob vytápění úspornější.
  • Elektrické kabely či rohože, jejichž největší výhodou je velmi snadná instalace a přívětivá pořizovací cena. Ke svému chodu totiž nepotřebují elektrokotel. V rýmařovských dřevostavbách využíváme topné rohože FENIX.
I když se elektrická energie jeví jako ideální k vytápění celého domu, legislativa jí zrovna nepřeje. Od ledna 2020 ji nelze využívat jako primární zdroj energie. Řešením je kombinace s dalším zdrojem vytápění, jako jsou třeba krbová kamna nebo tepelné čerpadlo.
Kombinaci elektrického topení a krbu zvolil i pan David. Za provoz domu platí 750 Kč měsíčně. Přečtěte si rozhovor >>
SOLO 105
Tepelné čerpadlo, krbová kamna a elektrokotel má ve své dřevostavbě pan Felix. Přečtěte si rozhovor >>
Tak jako každý jiný moderní systém vytápění, i to elektrické můžete velmi snadno ovládat tak, aby se dokonale přizpůsobilo chodu Vaší domácnosti.